VİZELER KALKTI TURİST SAYISI ARTTI

Kategoriler: HABERLER Ekleyen: Anerka | Etiketler: ,

Turizmin gelişmesinde önemli bir engel olan vize uygulamasının bazı ülkelerle kalkması Şanlıurfa'da yabancı turist sayısını artırdı. 

Japonya, Suriye, Lübnan, İran, Libya ve Ürdün gibi çok sayıda ülkeyle vize uygulamasının kaldırılmasının ardından, Şanlıurfa'da konaklayan yabancı turist sayısında yüzde 50 artış sağlandı. Akçakale Gümrük Kapısı'ndaki vizesiz giriş çıkışların arttığı bildirildi.

Peygamberler şehri Şanlıurfa'da son yıllardaki turist sayısına paralel olarak turizm yatırımları da arttı. Üç yıl içerisinde yatılı konaklayan turist sayısı 147 binden 400 bine ulaşan Şanlıurfa'da, bunun 2 katı kadarının da günübirlik olarak kenti ziyaret ettiği tahmin ediliyor.

Şanlıurfa'ya gelen ve konaklayan yabancı turist sayısı yüzde 50 artış gösterirken, yerli turist sayısı da yüzde 300 arttı. Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü verilerine göre, yerli ve yabancı turist sayısı en büyük artışı 2008 yılında gösterdi. Bir önceki yıl 140 bin olan konaklayan turist sayısı 2008 yılında 330 bine ulaştı. 2009 yılında yüzde 20 artış gösteren Şanlıurfa'nın konaklayan turist sayısı 2010 yılında 400 bine ulaştı. Bu arada konaklayan yabancı turist sayısı da 11 binden 63 bini ulaştı.

 

(CHA/06.01.2011)

Yorum Gönder

Yorum göndermek için Oturum aç

Reklam

unicef

Trablus Hava Durumu

Bingazi Hava Durumu

Döviz Kuru

Twitter LibyaTR

Son Dakika

Yeni Forum Mesajları

Etiket Bulutu

Son Yorumlar

Toplist

toplist

toplist

biber hapı
Zirve100 Site ekle


site ekle tatil uçak bileti altin fiyatlari otobüs bileti

Toplist sitesi
Toplist sitesi