TÜRKİYE LİBYA’YA ‘SOSYAL GÜVENLİK REFORMU’ İHRAÇ EDİYOR

Kategoriler: HABERLER Ekleyen: Anerka | Etiketler:

Türkiye'nin sosyal güvenlik sistemi yurt dışına ihraç ediliyor. SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı'nı tek çatı altında toplayan sosyal güvenlik reformu, Kırgızistan, Suriye, Arnavutluk, Sudan, Irak ve Libya gibi ülkeler tarafından model alınıyor.

Geçen yıl 94 milyar 481 milyon lira geliri, gider 121 milyar 205 milyon lira gideri ve 26 milyar 724 milyon lira açığıyla Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), hizmetleriyle dünyaya örnek oluyor.

Türkiye'de, vatandaşlara sağlık, emeklilik, ilaç, maaş gibi yüzlerce hizmet veren SGK, çevre ülkeler ile ilişkileri geliştirdi. Kırgızistan Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı ve heyetine, Suriye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına ve heyetine, Arnavutluk Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ve heyetine, Sudan Sağlık Bakanı ve heyetine Türkiye'de yapılan reform anlatıldı. IMF ve Dünya Bankası heyeti de 72 milyon nüfuslu ülkede uygulanan sosyal güvenlik reformunu mercek altına aldı. Bu ülkelerin uzmanları Türkiye'ye gelerek detay çalışmaları konusunda görüş alışverişinde bulundu. Bu çerçevede mutabakat protokolleri imzalandı.

Hollanda, Almanya, Irak ve Libya heyetlerine de sosyal güvenlik reformunun içeriği ile getirileri hakkında brifing verildi. Ayrıca bu ülkelerde hayatını idame ettiren gurbetçilerin sosyal güvenlik haklarının geliştirilmesine dönük çalışmalar yapıldı.

 

 

CHA/20.01.2011

Yorum Gönder

Yorum göndermek için Oturum aç

Reklam

unicef

Trablus Hava Durumu

Bingazi Hava Durumu

Döviz Kuru

Twitter LibyaTR

Son Dakika

Yeni Forum Mesajları

Etiket Bulutu

Son Yorumlar

Toplist

toplist

toplist

biber hapı
Zirve100 Site ekle


site ekle tatil uçak bileti altin fiyatlari otobüs bileti

Toplist sitesi
Toplist sitesi