“TÜRKİYE’NİN LİBYA’YA İHRACATI %67 ARTACAK”

Kategoriler: HABERLER Ekleyen: Anerka | Etiketler: , ,

 

‘Ülke Masaları Projesi' kapsamında oluşturulan 'Libya Masası', düzenlenen toplantıyla Denizlili ihracatçılara tanıtıldı.

Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi (İGEME) ve ticaret odalarının işbirliğiyle ihracatın geliştirilmesi amacıyla ortaya konulan 'Ülke Masaları Projesi' kapsamında oluşturulan 'Libya Masası', düzenlenen toplantıyla Denizlili ihracatçılara tanıtıldı. 'Libya Masası' Başkanlığını üstelenen Orta Anadolu Çimento ve Toprak Ürünleri İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özinönü, Denizli İhracatçılar Birliği'nde düzenlenen toplantı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, 2010 yılında başlatılan 'Ülke Masaları' çalışmalarının Türkiye ihracatına büyük katkılar sağlayacağını ifade etti. 

Türkiye'nin Libya'ya olan ihracatının 2009 yılında 1 milyar 100 milyon dolar seviyesinde iken geçen yıl 1 milyar 800 milyon dolara çıktığına işaret eden Özinönü, Türkiye'nin Libya'ya olan ihracatının 2 yıl içerisinde yüzde 67'lik bir artış gösterdiğini kaydetti. 

- LİBYA'YA İHRACATTA 3 MİLYAR DOLAR HEDEFİ- 

Türkiye ihracatında Libya'nın ileriki dönemde daha aktif bir konumda yer alacağını belirten Özinönü, 'Libya'da petrol haricinde bir ihraç kalemi olmadığı için tüm sektörlerde ithalat yapıyor. Türkiye'den Libya'ya müteahhitlik hizmetleri dışında çimento, kablo, inşaat malzemeleri, tekstil, tarım ürünleri gibi aklımıza gelebilecek her şeyi satabiliriz' dedi. 

Özinönü, yapacakları çalışmalarla Türkiye'nin Libya'ya olan ihracatını 1-2 yıl içerisinde 1 milyar 800 milyon dolardan 3 milyon dolar seviyesine çıkarmayı hedeflediklerini kaydederek, 'Türkiye'nin 2023 yılında 500milyon dolar olan ihracat hedefine gidebilmek için kullanacağımız araçlardan bir tanesi ülke masaları. Geleneksel pazarlarımızı kaybetmeden Ortadoğu pazarlarıyla ilişkilerimizi daha da geliştirecek Türkiye ihracatını zirveye taşıyacağız' dedi. Düzenlenen toplantıda, Denizlili ihracatçılara 'Ülke Masaları Tanıtımı ve Libya Pazarına Giriş' konulu seminer verildi.

 

 

AA/21.01.2011

1 Yorum ““TÜRKİYE’NİN LİBYA’YA İHRACATI %67 ARTACAK””

Yorum Gönder

Yorum göndermek için Oturum aç

Reklam

unicef

Trablus Hava Durumu

Bingazi Hava Durumu

Döviz Kuru

Twitter LibyaTR

Son Dakika

Yeni Forum Mesajları

Etiket Bulutu

Son Yorumlar

Toplist

toplist

toplist

biber hapı
Zirve100 Site ekle


site ekle tatil uçak bileti altin fiyatlari otobüs bileti

Toplist sitesi
Toplist sitesi