TÜRKİYE KRİZ MERKEZİ OLUŞTURDU

Kategoriler: HABERLER Ekleyen: Anerka | Etiketler: , , , ,

 

Dışişleri Bakanlığı, Ortadoğu bölgesindeki Türk vatandaşlarını etkileme potansiyeli bulunabilecek gelişmeleri takip etmek ve vatandaşların durumlarıyla ilgilenmek amacıyla "Kriz Merkezi" oluşturdu. 

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Ocak ayı ortalarından itibaren Ortadoğu ülkelerinde gözlenmekte olan toplumsal olaylar nedeniyle anılan ülkelerde mukim vatandaşların, talepleri üzerine, ilgili kuruluşlarla eşgüdüm sağlanarak Türkiye'ye nakledikleri belirtildi. 

Son günlerde Libya'da, Bingazi kenti ve civarındaki yerleşim birimleri ile sınırlı olan, gösteri ve toplumsal olayların gerçekleşmekte olduğunun gözlemlendiği ifade edilen açıklamada, Dışişleri Bakanlığına ve ilgili misyonlara yöneltilen bilgi taleplerinin giderek yoğunluk kazanması üzerine, Ortadoğu bölgesinde vatandaşların etkileme potansiyeli bulunabilecek gelişmeleri takip etmek ve vatandaşların durumlarıyla ilgilenmek amacıyla, 'Kriz Merkezi' oluşturulduğu kaydedildi. 

Kriz Merkezi'ne ulaşılabilecek telefon ve faks numaralarıyla e-posta adresi ise şöyle: 

Dışişleri Bakanlığı Kriz Merkezi 

Telefon: 0312-292 2600, 0312-292 2601, 0312-292 2602 

Faks: 0312-292 2754 

E-posta: kriz1@mfa.gov.tr, kriz2@mfa.gov.tr, kriz3@mfa.gov.tr 

-DIŞİŞLERİNDE LİBYA TOPLANTISI- 

 

Libya'daki Türk vatandaşlarının durumunu ele almak üzere 7 kurumun üst düzey yetkilileri Dışişleri Bakanlığında biraraya geldi. 

Alınan bilgiye göre, Dışişleri Bakanlığında, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in katılımıyla gerçekleşen toplantıya Genelkurmay Başkanlığı, Başbakanlık Afet İşleri Genel Müdürlüğü, Ulaştırma Bakanlığı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Denizcilik Müsteşarlığı ve Türk Kızılayı'nın üst düzey yetkilileri katıldı. 

Toplantıda Libya'daki Türk vatandaşlarının tahliyesine ilişkin tedbirler ele alındı. 

-BİNGAZİ'YE İLAVE SEFERLER- 

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Türk vatandaşlarının talepleri doğrultusunda geçici olarak nakledilmeleri amacıyla Libya'nın Bingazi kentine bir uçak gönderildiği, ilave seferler yapacak uçakların beklemede olduğu kaydedildi. 

Bingazi ve cevresinde faaliyet gösteren Türk şirketleri ve çalışanlarıyla ilgili olarak gelen taleplerin 24 saat mesai düzeninde çalışan Trablus Büyükelçiliği ve Bingazi Başkonsolosluğu ile paylaşıldığı, alınan bilgilerin müracaat sahiplerine ulaştırıldığı kaydedilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi: 

"18 Şubat gününden itibaren vatandaşlarımızdan yoğun talep alınması üzerine, Bingazi'de bulunan ve ülkemize dönmek isteyen vatandaşlarımızın nakledilmeleri için gerekli hazırlıklara başlanmıştır. 18 Şubat Cuma günü akşam saatlerinden itibaren, Libya'daki misyonlarımıza başvuran muhtelif firmalarımızın yetkilileri, görevli vatandaşlarımız ve ailelerinden oluşan yaklaşık 3 bin kişinin geçici olarak ülkemize nakline yardımcı olunmasını talep etmişlerdir. Bu talepler doğrultusunda, bugün sabah saatlerinde ilk uçağımız Bingazi'ye gönderilmiştir. İlave seferler düzenlenmesi için uçaklarımız bekletilmekte olup, uçuş izinlerinin alınmasını müteakip en kısa süre içerisinde Bingazi'ye gönderilecektir. 

Öte yandan, sözkonusu seferlerin yerel bazı havayolu şirketlerince yapılması imkanları da araştırılmış, bu çerçevede, Bingazi Başkonsolosluğumuzca sağlanan 144 kişilik bir uçak 19 Ocak'ta Bingazi'den İstanbul'a sefer yapmıştır. 

Ülkemize seyahat etmek üzere Bingazi'ye gelen vatandaşlarımıza yardımcı olunması amacıyla Bingazi Başkonsolosluğumuzun kadrosu Merkez'den gönderilen memurlarımızla güçlendirilmektedir. Vatandaşlarımızın olası sağlık sorunlarıyla ilgilenmek üzere iki doktor ve bir hemşireden oluşan bir sağlık ekibimiz de Bingazi'ye gönderilmektedir." 

 

CHA/21.02.2011

 

1 Yorum “TÜRKİYE KRİZ MERKEZİ OLUŞTURDU”

Yorum Gönder

Yorum göndermek için Oturum aç

Reklam

unicef

Trablus Hava Durumu

Bingazi Hava Durumu

Döviz Kuru

Twitter LibyaTR

Son Dakika

Yeni Forum Mesajları

Etiket Bulutu

Son Yorumlar

Toplist

toplist

toplist

biber hapı




Zirve100 Site ekle


site ekle tatil uçak bileti altin fiyatlari otobüs bileti

Toplist sitesi
Toplist sitesi