TÜRK FİRMASI DA SALDIRIYA UĞRADI

Kategoriler: Diğer, Diğer, HABERLER Ekleyen: Anerka | Etiketler: , ,

Libya'daki yönetim protestolarında göstericiler birçok yerde çevreye ciddi anlamda zararlar veriyor. Bazı bölgelerde protestocular yabancı yatırımları da hedef alıyor. Libya'da şantiyeleri bulunan Mesa Grup, kendi şantiyelerinin de saldırıların hedefi olduğunu iddia ederek yazılı bir açıklama yaptı. 

MESA Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Ahmet Can Aynagöz yaptığı yazılı açıklamada: 

"18 Şubat Cuma günü saat 16.30 sıralarında, Derne Ömer Muhtar Üniversitesi inşasını yürüten Derne şantiyemiz, bir grup Libyalı göstericinin saldırısına uğramıştır. Göstericilerin ilk hedefi ofis binamız olmuştur. Ofis binasını yağmalayan göstericiler bir süre sonra gitmişlerdir. Ancak saat 20.00 sıralarında tekrar gelen daha kalabalık bir gösterici grubu, Derne şantiyemize ikinci saldırıyı gerçekleştirmişlerdir. Grubun bu seferki hedefi tüm şantiye olmuştur. Şantiye önce yağmalanmış, ardından yakılmıştır. 

Olay sırasında, talimatlarımız doğrultusunda öncelikle kendi güvenliklerini düşünen ve göstericilere müdahale etmeyen işçilerimiz arasında, ölen ya da yaralanan bulunmamaktadır. Şantiyemizde bulunan 220 Türk işçi bölgede, güvenli noktalara yerleştirilmiştir. Türk işçilerin bölgeden tahliyeleri için, Derne'den havalimanının bulunduğu Bingazi'ye en kısa sürede güvenli bir şekilde nakilleri için, yerel yönetim, Türk Elçiliği Dışişleri Bakanlığımız ve diğer yetkililer ile koordineli çalışmalar yürütüyoruz. 

MESA 1981 yılından bu yana Libya'da birçok önemli projeyi hayata geçirmiştir. 200 milyon Dolar büyüklüğündeki Derne Ömer Muhtar Üniversitesi inşaatı da 2 yıldır devam etmekteydi. Şantiyede, 220'si Türk toplam 450 işçi bulunmaktaydı. Olay sırasında ortaya çıkan zarar, yaklaşık 15 milyon Dolar civarındadır. MESA, bugüne kadar Libya'da yürüttüğü tüm işlerde, bölge halkı ve yerel yönetimlerle iyi ilişkiler içinde olmuştur. Bu iyi niyet çerçevesinde; saldırı sırasında şantiyede bulunan arkadaşlarımız, olay sırasında ve sonrasında Libyalı işçilerimizden büyük yardım görmüşlerdir. Böylesine üzücü bir olayda, aldığımız tedbirlerde önceliğimiz olan ve teselli bulduğumuz tek nokta, oradaki işçilerimizin, talimatlarımıza uyarak saldırılardan herhangi bir yara almadan kurtulmuş olmalarıdır. Konuyla ilgili en büyük önceliğimiz, Derne'deki Türk işçilerimizi, bir an önce tahliye ederek,Türkiye'ye getirtebilmektir. Derne ile uçak imkanının bulunduğu Bingazi arasındaki bölgenin bu dönemde güvensiz ve tehlikeli olması nedeniyle, öncelikle işçilerimizin güvenli ulaşımını sağlamak için çalışmalar yürütüyoruz. Bu doğrultuda, Libyalı yetkililer, Türk Elçiliği, Dışişleri Bakanlığımız ve hükümet yetkililerimizle yoğun görüşmeler yapıyoruz. Saldırıdaki en büyük önceliğimiz ve teselli noktamız, işçilerimizin herhangi bir zarar görmemesi olmuştur. Bunun dışında bu tip risklerin maddi sonuçları için sigorta ve ilgili diğer tedbirler, MESA'nın standart uygulamaları arasında yer almaktadır. Bölgedeki çalışmalarımız, tekrar güvenlikli hale gelip ve istikrar kazanıncaya kadar durdurulmuştur." dedi.

 

 

DHA/19.02.2011

Yorum Gönder

Yorum göndermek için Oturum aç

Reklam

unicef

Trablus Hava Durumu

Bingazi Hava Durumu

Döviz Kuru

Twitter LibyaTR

Son Dakika

Yeni Forum Mesajları

Etiket Bulutu

Son Yorumlar

Toplist

toplist

toplist

biber hapı
Zirve100 Site ekle


site ekle tatil uçak bileti altin fiyatlari otobüs bileti

Toplist sitesi
Toplist sitesi