1 Bilene Sormalı – TURGUT REİS’İN TORUNLARI ve PAKİSTAN

Kategoriler: KÖŞE YAZILARI Ekleyen: Bodhisattva | Etiketler: , ,

Sevgili LibyaTR‘ciler;

Sene 1994, Medinekadim’deki  Turgut Reis Cami’nin girişindeki türbeyi onarmak için çeşitli girişimlerim oldu ama o zamanki büyükelçilikten nedense “ESKİ ESERLERİMİZE FAZLA İLGİ GÖSTERMEK AŞIRI MİLLİYETÇİLİK OLACAĞI” gibi anlaşılmaz komiklikteki sebepten dolayı bize cami ve türbenin bağlı  olduğu  yerel vakıftan gerekli tamirat müsaadesi alınmamıştı. Ben de çareyi benim gibi tarihi değerlerimizi  aşırı  milliyetçilik gözüyle  görmeyen bir boya ustası Türk arkadaşım ile birlikte, caminin imamına biraz bahşiş vererek en azından mevcut 33 adet mezarın dış görünümlerini düzeltmek ve mezar taşlarının silinmiş boyalarını yenilemek için kolları sıvadık.  Biz türbenin bahçesinde  iki kişi çalışırken, aklımızda da  genel  temizliği yapacak kimse getirmemenin üzüntüsü vardı. Tam o sıralarda, bir grup Türk denizcisi; Trablus’a uğrayan gemilerinden Cuma namazı için camiye gelmiş, namaz sonrası da hep adını duydukları ünlü Osmanlı denizcisinin türbesini ziyarete niyetlenmişlerdi. Türbe kapısını sadece cami imamı caminin içinden geçerek içerden açabiliyordu. Kapının açılmasını beklerken, bizim Türk olabileceğimizi akıllarına getirmeden; yüksek sesle hem aralarında tarihimizle ilgili atıp tutarken; bir tanesi de sabredemeyip kapıyı yumruklamaya başladı ve şöyle dedi: “AÇIN YAHU AÇIN, TURGUT REİS’İN TORUNLARI GELDİ !…”.  Bende bunu fırsat bilip dayanamadım ve yanımdaki iki süpürge ile yer paspasını onlara uzatıp: “ HOŞGELDİNİİİİZ TURGUT REİS’İN TORUNLARI !… HAYDİ DEDENİZİN TÜRBESİNİ BERABER BİR TEMİZLEYELİM !”. Arkadaş, çok değil birkaç dakika sonra Turgut Reis’in torunları ortalıktan kayboldu. Kıssadan hisse: “ATALARIMIZIN YAPTIKLARINI YAPMAMIZA İMKAN YOK AMA ONLARA HİÇ OLMAZSA LAYIK OLALIM, LAFLARIMIZ HAVADA KALMASIN.”

Asıl söze girmek istediğim konu Pakistan. Televizyonda görüp üzülmeyen yoktur. Ayrıca devamlı tarihi dostluğumuzdan bahsediliyor. Şimdi atalarımıza layık olma zamanı. Eğer kendimizi gerçek Osmanlı torunları gibi görebiliyorsak, elimizden geldiğince onlar gibi yardımsever ve kurtarıcı olmalıyız. Zamanında İrlanda’ya yardım eden Osmanlı’yı İrlanda halkı asla unutmadı bugün bile hayranlıkla bahsediliyor. Sağ olsun Trablus büyükelçiliğimiz Pakistan’a yardım için kermes düzenliyor. Trablus’taki arkadaşların destek vereceğini umarım. Büyükelçiliğin ulaşamadığı arkadaşlara bilgi açısından burada kermes ilanını yineliyorum:

 

http://www.libyatr.com/pakistan-felaketi-yararina-kermes.htm

Bizim maddi yardımın dışında yapabileceğimiz, buradaki çeşitli inşaat işlerimizde Pakistanlı işçi kardeşlerimize elimizden geldiğince ve de uygun olursa iş vermekle onların acılarını dindirmeye sanırım yardımcı olacaktır.

 

Birazda son günlerde olanlardan bahsedelim. Kaçırdım ve de üzüldüm; ANADOLU ATEŞİ’nin Sabratha’da ki antik tiyatroda bir gecelik  gösterisini  son  anda  kaçırdım  üstelik aynı gün özel davetiyesi de elime geçtiği halde. Arkadaş nasıl dünya bu?  İstanbul’da iken yabancı bir sanat topluluğu geldiğinde kaçırmamak için neler yapardık? Burada ise kendi topluluğumuz geliyor ve iş güç diye gidemiyoruz. Neyse bu bir başlangıç olur ve Türkiye ile Libya arasında daha fazla sanat etkinliği gerçekleşir. Bu arada; bayramdan sonra gidenler görmüşlerdir; devamlı gidip NTV’nin yemek kritikçisi Vedat Milor gibi kritik yaptığım ADANA RESTAURANT ramazanda inanılmaz çabuklukta kendini yeniledi. Sağ olsun arkadaşlara nazım geçiyor geçenlerde bana özel yaptıkları güveçte sucuğu hepinize tavsiye ederim; ayrıca duyduğum kadarı ile diğer değerli restaurantlarımız ramazanda güzel yenilikler yapmışlar tek tek gitme niyetim var.

 

Bu arada 12 DEV ADAM bize muazzam bir gurur verdi. Hepimiz son maçı kaybetsek de önemli desek de biliyorum hepimiz içimizden “AH ŞU AMERİKA’YI BİR YENSEYDİK BUNDAN İYİSİ ŞAM’DA KAYISI OLURDU “ dediğimizi biliyorum. Gene de harika bir duygu yaşadık.

 

Son bahsedeceğim; Trablus T.C. Büyükelçiliği İlköğretim Okulu yeni binasında hizmete girdi. Gerçi bu sene lise kısmını açılması ertelendi ama tüm emeği geçenlerin ellerine sağlık; güzel bir yeni sayfa açıldı eğitim konusunda burada…

Okulumuz yeni binasında daha iyi hizmet verecek ancak önemli bir problemi var; buna da ben el attım. Projelendirdikten sonra sanırım buradaki Türk arkadaşlardan ve şirketlerimizden gerekli desteği alacağız. Konusu okulun spor yapacak bir bahçesi yok  ama çok güzel 24 x 15 metre gibi bir çatı terası var; burada çok amaçlı, çevresi plastik ağ ile kaplı, suni çimli bir spor sahası yapma düşüncemiz var. Eğer bunu gerçekleştirirsek; çocuklarımız en azından spor ihtiyaçlarını değerlendirebileceği bir okulda sağlıklı bir eğitime kavuşacaklardır. Eee kimse demesin bize kim yardım etti diye; bizler yapmamız gerekeni yapalım bize kimse yardım etmemiş olsa da. Bu haftalık bu kadar. Değerli zamanınızı ayırdığınız için teşekkürler. Sağlıklı günler ve iyi çalışmalar…

Özkan ULUYAZI

Mimar

 

E-Mail : ozkanuluyazi@hotmail.com

Yorum Gönder

Yorum göndermek için Oturum aç

Reklam

unicef

Trablus Hava Durumu

Bingazi Hava Durumu

Döviz Kuru

Twitter LibyaTR

Son Dakika

Yeni Forum Mesajları

Etiket Bulutu

Son Yorumlar

Toplist

toplist

toplist

biber hapı
Zirve100 Site ekle


site ekle tatil uçak bileti altin fiyatlari otobüs bileti

Toplist sitesi
Toplist sitesi