TRIPOLI INTERNATIONAL CONGRESS CENTER

Kategoriler: PROJELER Ekleyen: Anerka | Etiketler: , , ,

Trablus Uluslararası Kongre Merkezi, 3000 kişilik kapasitesiyle Trablus’un tam merkezinde bulunan şehrin ilk ve en modern yapısı. Binanın inşaatına 25.05.2009 tarihinde başlandı, 15.02.2010 tarihinde yapısal çalışmaları (tasarım, arazi düzenleme ve altyapı) dahil olmak üzere kamuya teslim edildi.

 

Trablus’un merkezinde, havaalanına 35 km uzaklıkta bulunan kongre merkezine ulaşılması son derece kolay. Salon, palmiye ve okaliptüs ağaçları ile dolu yeşil alanların arasında bulunmakta olup çevresindeki birçok lüks otel, spor tesisi ve kütüphanesiyle Trablus’un en işlek konumlarından birinin tam ortasında yer alıyor. System Construction’ın denetiminde, bu süreç, 260 gün olarak tahmin edilen süreden daha kısa bir süre içerisinde tamamlandı. Kompleks, birçok toplantıya ev sahipliği yaparken üst düzey konforu da beraberinde sunuyor.

 

 

Bu yapının özelliklerinden biri, dünyanın ikinci en büyük “mesh screen”e sahip olması. Yapıya ayrıcalık ve özgünlük katan ikinci özellik ise, dünyada ilk kez cephe kaplama ve giydirme sistemlerinin kullanılması. Bu, yaklaşık olarak 9000 metrekare örgü kaplamayı kapsayan dekoratif bir soğuk cephe uygulaması. Diğer cephede kullanılan bir diğer yeni yöntem ise, asmalı olarak sarkıtılan 14 metre uzunluğunda cam kolon yüzey. Bu toplantı salonunda kullanılan en son tasarım teknolojisi ışığında, ses ve ışıklandırma sistemi ile tek bir ekrandan bu hizmetlerin kontrol edilebileceği tesis kuruldu. Bu sistem (MPDP), dünyadaki benzeri konferans merkezlerinde kullanılan en büyük ekranlardan biri.

 

 

Libya’da yeni bir çelik yapı temeline uygulanarak inşa edilen, ilk modern toplantı merkezi. Bu binanın en geniş alanı, 56 metrelik paylaşılan ışık ile 3476 metrekarelik ana toplantı salonudur ki, bu salonda kullanılan çeliğin toplam ağırlığı 6250 tona ulaşıyor.

 

 

Su Isıtma ve Soğutma Enerjisi yeraltı yapısı, kontrol merkezinden kontrol edilse de kendine ait kontrol merkezi binasına da sahip. Merkez bina, birinci derece depremlere dayanabilecek şekilde tasarlandı. Binanın çeşitli yerlerinde kullanılan modern LED ışıklandırma sistemleri yaklaşık olarak 21 kilometre uzunluğunda. Toplantı merkezi binasının altyapısının montajı için özel olarak tasarlanmış dekoratif ışıklandırma üniteleri kullanıldı. Bu binada kullanılan dekoratif ışıklandırma üniteleri 45,5 ton ağırlığında ve 10,000 parçadan oluşuyor.

 

 

 

Dünya kültürlerine açılan ve farklı dilleri bir araya getirecek olan Trablus Kongre Merkezi, güçlü bir temsiliyet figürü olarak dünya liderlerini doğal bir ortamda ağırlamayı hedefliyor. Yarı saydam metal bir zarfın içine yerleştirilen iki katlı bir dikdörtgen prizma olarak tasarlanan blok geniş bir aralıkla peyzaja bağlanan bir ana kapıdan ağaçlarla çevrili bir alana açılıyor. Mesh’le geniş cam duvar arasında bırakılan 8 metrelik koridor, su elementleriyle desteklenen gölgeli bir sirkülasyon alanı olarak binayı çevreliyor. Ağaçların dallarından esinlenen cephe dokusundaki kesikler gün içinde ışığı kontrollü olarak ana binaya alırken, gece bu aralıklardan sızan hüzmelerle bina ağaçlı araziye uyumla aydınlanıyor. Sade ve işlevsel tasarımıyla yapı açıklık ve samimiyet ifadesi kazanıyor.

Ticon-Trablus Kongre Merkezi Libya’nın küresel toplum ile somut bir ilişki kurma niyetini ifade eden ve bulunduğu coğrafyanın ve kültürün ruhunu yansıtan bir yapı. Son dönemlerde Trablus’ta geliştirilen projeler, süren inşaatlar ve tamamlanan yenilikçi ve prestijli binalar Libya’daki yoğun kentsel ve mimari yapılanmanın ve dolayısıyla genelde çağdaşlık çizgisindeki hareketin ve yatırımların bir göstergesi olmaya başladı.

Gücün etkileyici sunumunun ve aynı zamanda sadeliğin bir elemanı olarak gerçekleşen, birçok dilin buluştuğu, dünya kültürlerine açık bu Kongre Salonu, farklı ülkelerden gelen başkanları doğal çevre dokusu içinde karşılayan ve temsil ettiği millet için gurur kaynağı olan bir yapı.

-Ödüllü Yapı-

En iyi mimar, en iyi mimarlık ofisi, en iyi genç mimar ve en iyi mühendis dallarında verilen Middle East Architect Awards / Ortadoğu Mimarlık Ödülleri'nden en önemlisi olan ve ödüle ismini veren “Yılın Mimarı” Ödülü bu yıl Melkan Gürsel ve Murat Tabanlıoğlu’na verildi.

Projelerin değerlendirildiği bölümde ise System İnşaat tarafından inşa edilen Tabanloğlu’nun Libya’da gerçekleştirdiği Trablus Kongre Merkezi 2010 yılının “En İyi Kurumsal ve Kültürel Yapı”sı seçildi. Bu bina ayrıca kendi kategorisi dışında da, yarışmaya 13 farklı dalda aday gösterilen 133 proje arasında, tüm kategorilerde Orta Doğu'da gerçekleşen en iyi iki binadan biri olarak yılın “En övgüye değer bina”sı ilan edildi.

 

 

 

 

Kaynak:http://www.ntvmsnbc.com/id/25136817/

         http://www.system.com.tr/new/projedevam.asp?haber_id=4

         http://galeri2.arkitera.com

 

Yorum Gönder

Yorum göndermek için Oturum aç

Reklam

unicef

Trablus Hava Durumu

Bingazi Hava Durumu

Döviz Kuru

Twitter LibyaTR

Son Dakika

Yeni Forum Mesajları

Etiket Bulutu

Son Yorumlar

Toplist

toplist

toplist

biber hapı
Zirve100 Site ekle


site ekle tatil uçak bileti altin fiyatlari otobüs bileti

Toplist sitesi
Toplist sitesi