“TRABLUS’TAYIM, VENEZUELA’DA DEĞİL”

Kategoriler: Diğer, Diğer, HABERLER Ekleyen: Anerka | Etiketler: , , ,

Muammer Kaddafi, ülkede giderek artan şiddet olayları üzerine devlet televizyonuna kısa bir açıklama yaptı. Libya'yı terk ettiği iddialarını reddeden Kaddafi, "Trablus'tayım, Venezuela'da değil. Burada olduğumu kanıtlamak ve şu köpek yabancı televizyon ve medyanın haberlerini yalanlamak için, Yeşil Meydan'da toplanmış gençlerle görüşmeye gideceğim" dedi. Devlet televizyonu, Kaddafi'yi, Bab ül-Aziziye'deki evinden elinde bir şemsiye ile çıkıp bir arabaya binmeye hazırlanırken görüntüledi. İngiliz Dışişleri Bakanı William Hague, Kaddafi'nin Güney Amerika ülkelerinden Venezuala'ya gitmekte olduğunu ileri sürmüştü. 

-LİBYA'DAN DÖNEN TÜRKLER: BİNGAZİ'DEKİ OLAYLAR TRABLUS'A SIÇRADI- 

Libya'da yaşanan olayların ardından ülkede bulunan Türk vatandaşları yurda dönüyor. Çatışmaların Bingazi şehrinden sonra Trablus'a da sıçradığını belirten Türkler, birçok adam kaçırma, yağma ve kundaklama olaylarına şahitlik ettiklerini ve güçlükle Türkiye'ye döndüklerini söylüyor. 

Türk Hava Yolları'na (THY) ait TK 638 sefer sayılı yolcu uçağı, 267 yolcusuyla dün saat 23.24'te Atatürk Havalimanı'na geldi. Bingazi'de yaşanan olayların Trablus'a sıçradığını ve olayların büyüdüğünü ifade eden Türkler'den bazıları olaylara şahit olduğunu ifade ederken, kimisi herhangi bir olay yaşamadığını belirtti. 

Dün akşama kadar Trablus'ta olay beklemediklerini dile getiren iki çocuk annesi Hülya Tavlaşoğlu, yaşananların çok korkutucu olduğunu kaydetti. Trablus'un Bingazi'ye yaklaşık bin kilometre uzaklıkta olduğunu aktaran Tavlaşoğlu, "Dün akşam olaylar patlak verdi. Biz Trablus'un merkezinde oturuyoruz. Sokaklarda hiç polis yoktu. Resmi kıyafet giymiş asker de yoktu. Peşmerge giyimli insanlar her yeri taradılar. Çok ciddi sayıda insan öldü. Bizim evimiz 10. katta her şeyi gördük. Evden çıktık. Havaalanına kadar binalar yanıyordu. Bir adamı almışlar bagaja tıkıyorlardı. Arabaların camları kırılmıştı" dedi. 

Trablus'taki kardeşi ve yeğenlerinden haber alamayınca paniğe kapıldığını ifade eden Hülya Tavlasoğlu'nun bir yakını, "Türkiye'ye gelecek uçak bulduğumuz için şanslıyız. Trablus'ta başka uçak yok. Oradaki insanları düşünemiyorum. Çok zor bir şeydi. Tekrardan yeğenlerimi göndermeyi düşünmüyorum" ifadelerini kullandı. 

Herkesin kaçacak yer aradığını anlatan inşaat işçisi Nihat Ördek, önceki gün hiç kimsenin dışarı çıkamadığını kaydetti. Türklere yönelik herhangi bir saldırı bulunmadığını belirten Ördek, "İsyancılar, önlerine ne gelirse vuruyor, kırıyor. Ellerindeki bıçaklarla insanlara saldırıyor. Kimseyi ayırt etmiyor" diye konuştu. 

Olaylara şahitlik etmediklerini söyleyen bazı Türk işçileri ise geceleri Kaddafi yandaşları ile karşıtlarının çatıştığını, sadece dün gece 50 kişinin çıkan olaylarda yaşamını yitirdiğini öne sürdü. İsyancıların her yere ateş ettiğini belirten Türk işçileri birçok karakol ve bakanlıkların ateşe verildiğini dile getirdi. 

-LİBYA'DAKİ ŞİDDET OLAYLARI SÜRÜYOR- 

Libya'nın başkenti Trablus ve Bingazi'de göstericiler ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar gece de sürdü. Sokaklarda slogan atarak dolaşan hükümet karşıtı protestocular, ateş yakarak barikatlar kuruyor. Libya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı İbrahim Dabaşi, Kaddafi'ye liderlikten çekilme çağrısında bulundu. Dabaşi, "Eğer çekilmezse, halk ondan kurtulmasını bilir" dedi. BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'un, Libya'da savaş uçaklarının sivillere ateş açtığı yönündeki haberlerden çok endişeli olduğu öğrenildi. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Libya'daki gelişmelerden dolayı endişe duyduğunu açıkladı. Clinton, "Ülkedeki kan gölü kabul edilemez ve bitmesi gerekiyor" diye konuştu. Kanada Başbakanı Stephen Harper da, Libya'da göstericilere ateş açılmasını, "utanç verici ve kabul edilemez" olarak niteledi.  Venezuela'ya gitmediğini ve Trablus'ta olduğunu kaydeden Kaddafi ise, bunu kanıtlamak için Libya devlet televizyonuna kısa bir açıklamada bulunmuştu.

 

CHA/22.02.2011

1 Yorum ““TRABLUS’TAYIM, VENEZUELA’DA DEĞİL””

  • Bizler Metiş inşaatın al-kufra şantiyesinde 35 kişiyiz metişe ulaşamıyoruz bizi burdan kim nasıl alır bilmiyoruz gemiler ucaklar geliyor gidiyor ama bizim bu ucaklara ve gemilere gidebilmemiz için 950 km yol gitmemiz gerekli hiç bir aracımız yok bingaiye nasıl ulaşırız yardım edin bize

Yorum Gönder

Yorum göndermek için Oturum aç

Reklam

unicef

Trablus Hava Durumu

Bingazi Hava Durumu

Döviz Kuru

Twitter LibyaTR

Son Dakika

Yeni Forum Mesajları

Etiket Bulutu

Son Yorumlar

Toplist

toplist

toplist

biber hapı
Zirve100 Site ekle


site ekle tatil uçak bileti altin fiyatlari otobüs bileti

Toplist sitesi
Toplist sitesi