SARKOZY KADDAFİ’Yİ VURMAK İSTİYOR

Kategoriler: HABERLER Ekleyen: Anerka | Etiketler: , ,

Fransız Haber Ajansı AFP'nin haberine göre, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy yarın Brüksel'de Libya hakkında düzenlenecek devlet liderleri zirvesinde AB ülkelerine Kaddafi'yi havadan nokta atışlarla vurma önerisinde bulunacak.

Henüz Fransız Cumhurbaşkanlığı kaynakları tarafından doğrulanmayan habere göre, hava saldırılarında Trablus'un 500 kilometre doğrusundaki Syrte (Sirt) askeri havalimanı, ülkenin güneyinde Çad sınırındaki Sebha havalimanı ve Kaddafi'nin Trablus'taki komuta merkezi Bab el-Azizia hedef alınacak.

Nokta atışların hedefinin Kaddafi'nin sivillere karşı hava saldırılarını önlemek olduğu söyleniyor.

Fransa sabah saatlerinde de isyancı grupların oluşturduğu Libya Geçici Milli Konseyi'ni tanıdığını açıklamış ve Bingazi'ye yeni bir büyükelçi göndereceğini duyurmuştu. Fransa Dışişleri bakanı Alain Juppe, Almanya'nın da Paris'in kararını desteklediğini söyledi.

Kaddafi'yle köprüleri atan Fransa'nın Libya krizinde ön plana çıkmak istemesinin Tunus ve Mısır krizlerinde geri planda kalmasından kaynaklandığı yorumları yapılıyor.

Avrupa Parlamentosu da bugün Strasbourg'da oyladığı bir karar metninde Avrupa Birliği'ne Libya Milli Konseyi'ni resmen tanıma çağrısında bulundu. İtalyan parlamenterlerin öncülüğünde kabul edilen kararda, Libya hava sahasının kapatılması kararına hazır olunması gerektiği uyarısı da bulunuyor. 

-LİBYA'NIN SAVUNMA SİSTEMİ-
Öte ayndan ABD Ulusal İstihbarat Şefi James Clapper, Libya'nın savunma sisteminin 'oldukça etkili' olduğunu söyledi.

Clapper, Senato'da yaptığı konuşmada, Libya'nın karadaki radarlarının ve uçaksavar yapısının oldukça etkili olduğunu belirterek, bu ülkenin Mısır'dan sonra Ortadoğu'daki en önemli sisteme sahip olduğunu ifade etti.

James Clapper Libya'nın, halkın yüzde 80-85'inin bulunduğu kıyısının izlenmesi ve korunmasına yönelik yaklaşık 31 uçaksavar ve radar bölgesine sahip olduğunu hatırlattı.

 

NTVMSNBC/11.03.2011

Yorum Gönder

Yorum göndermek için Oturum aç

Reklam

unicef

Trablus Hava Durumu

Bingazi Hava Durumu

Döviz Kuru

Twitter LibyaTR

Son Dakika

Yeni Forum Mesajları

Etiket Bulutu

Son Yorumlar

Toplist

toplist

toplist

biber hapı
Zirve100 Site ekle


site ekle tatil uçak bileti altin fiyatlari otobüs bileti

Toplist sitesi
Toplist sitesi