RÖNESANS’IN LİBYA PROJELERİ

Kategoriler: Diğer, HABERLER, PROJELER, Şirketler Ekleyen: Anerka | Etiketler: , ,

 

Libya'da devlete ait Lidco şirketi ile ortaklık yapan ve bu ülkede 6 ayrı kentte 2 milyar dolarlık projeleri üstlenen Rönesans Holding, Libya 41. El Fetih kutlamaları çerçevesinde Libya Sabratha Antik Kenti'nde Anadolu Ateşi rüzgarı estirdi.

 

Anadolu Ajansı’nın 20.Eylül.2010 tarihli haberine göre, Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, gazetecilerle birlikte ''Zümrüt'' adı verilen AVM şantiyesini gezdi ve projeye ilişkin bilgi verdi. Yürüttükleri Bab Trablus 2 Projesinin Kuzey Afrika'nın en büyük karma projelerinden biri olduğunu belirten Ilıcak, toplam 300 bin metrekare kapalı alandan oluşan projenin ilk etabında büyük bir AVM, 5 yıldızlı otel, ofis kompleksi bulunduğunu, projenin ikinci etabında bin 800 adet lüks konut, üçüncü etabında ise hastane yapımı olduğunu söyledi. 


Projenin toplam maliyetinin 1 milyar dinar, (yaklaşık 750 milyon dolar) civarında olduğunu kaydeden Ilıcak, projenin Lidco ile ortak olarak yapıldığını, para yatırımının tamamen Libya hükümetine ait olduğunu, Rönesans Holding'in knowhow, bilgi desteği verdiğini anlattı. Bu yılın ocak ayında başlanan AVM inşaatının 2011 yılı aralık ayında tamamlanacağı, daha sonra konut alanlarına ve hastane yapımına başlanacağı kaydedildi.Gazetecilerin ''en büyük pazarınız neresi?'' sorusu üzerine Ilıcak, yüzde 75-80 oranıyla en büyük pazarlarının Rusya olduğunu, daha sonra Libya ve Türkmenistan'ın geldiğini söyledi. Libya'nın Türk müteahhitlerin belki de en büyük pazarlarından biri olduğuna işaret eden Ilıcak, 200'e yakın Türk firmasının Libya'da çalıştığını, Libya inşaat pazarının neredeyse yüzde 70'inin Türk müteahhitleri tarafından yapıldığını ifade etti. ''Türk müteahhitlerinin teminattan kaynaklanan sıkıntıları, kötü bir imaj vardı'' sözleri üzerine Ilıcak, bunun tamamen kırıldığını, Libya pazarında yüzde 70 oranında Türk müteahhitlerin söz sahibi olmasının nedeninin de ''Türk müteahhitlerine olan güven ve iki ülke arasındaki iyi ilişkiler'' olduğunu anlattı. Ilıcak, ''Bizim işimizin en büyük birinci etkeni ülkeler arasındaki iyi ilişkiler. Bugün biz ne kadar iyi olursak olalım herhalde İsrail'de bir iş alma şansımız yok ya da İsrailli bir müteahhitin gelip Türkiye'de bir iş alma şansı yok'' dedi. Libya ile Türkiye arasında tarih boyunca olabilecek en iyi ilişkilerin son birkaç yılda yaşanan ilişkiler olduğunu dile getiren Ilıcak, bu konuda hükümetin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, eski Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ile Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın katkı sağladığını söyledi.

Libya ekonomisinin 2006'dan itibaren çok hızlı şekilde, her yıl yüzde 10'un üzerinde büyümeye başladığını belirten Ilıcak, ''Bugün herhalde dünyada en hızlı büyüyen pazarlardan biri Libya inşaat pazarı. Bu da Türk müteahhitlerine ciddi oranda yansıyacak. Önümüzdeki 10 yılda altyapı yatırımlarına yaklaşık 45 milyar dolar aktaracaklar. Türk müteahhitlik sektörü Libya'dan her yıl 3-4 milyar dolar bekleyebilir'' dedi. ''3-4 milyar dolarlık bu pazarda sizin hedefiniz nedir?'' sorusuna Ilıcak, ''Bulunduğumuz her ülkede yüzde 15-16 bizim hedefimiz. Rusya'da yıllık Türk müteahhitlik sektörü pazarı 4 milyar dolar civarında bunun yaklaşık 750 milyon dolarını biz yapmışızdır. Hedefimiz yüzde 15-16. Libya'da ise hedeflediğimiz ciro yıllık 600 milyon dolar'' yanıtını verdi.
''Ödemelerde sıkıntı yaşanıyor mu?'' sorusu üzerine Ilıcak, zaman zaman sıkıntı yaşandığını belirterek, ''Geç öderler ama sonunda öderler. Libya, bu nedenle çok riskli olarak tanımlanabilecek bir pazar değil'' dedi.

Yorum Gönder

Yorum göndermek için Oturum aç

Reklam

unicef

Trablus Hava Durumu

Bingazi Hava Durumu

Döviz Kuru

Twitter LibyaTR

Son Dakika

Yeni Forum Mesajları

Etiket Bulutu

Son Yorumlar

Toplist

toplist

toplist

biber hapı
Zirve100 Site ekle


site ekle tatil uçak bileti altin fiyatlari otobüs bileti

Toplist sitesi
Toplist sitesi