ORTADOĞU SCHENGEN’İ Mİ GELİYOR?

Kategoriler: HABERLER Ekleyen: Anerka | Etiketler: , ,

 

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Ortadoğu Schengeni önerisine sıcak bakarken, "Hayata geçirilmesi halinde uygulamanın bölge sanayisi ve ticaretine büyük katkıları olur." dedi.

 

CHA’nın 30.Kasım.2010 tarihli haberine göre Başbakan Erdoğan, Arap Bankalar Birliği Konferansı'nda 2010 Liderlik Ödülü'nü aldıktan sonra Suriye, Libya, Ürdün ve Lübnan ile vizelerin kaldırıldığını belirterek, "Bölgede Schengen türü bir yapılanma oluşturulmalı. Bu uygulama, tüm ülkelerin menfaatine olacaktır." demişti. Erdoğan'ın Lübnan'da dillendirdiği bu öneriye Sanayi Bakanı Nihat Ergün'den destek geldi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanlar Kurulu Toplantısı'ndan ayrılırken gazetecilerin sorularını cevaplayan Ergün, Ortadoğu Schengeni ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bölgemizde yer alan ülkelerle serbest ticaret anlaşmaları yapıp, vizeleri kaldırıyoruz. Bunu ticari bağlar adına önemli görüyoruz. Ortadoğu ülkelerinin hemen hepsiyle imzalanan vize ve ticaret anlaşmaları bölge sanayisine ve ticaretine olumlu yansıdı. Bugün Avrupa Birliği ülkeleri ile aramızda vize engeli var. Ürünlerin serbest dolaşımının üretenler serbest dolaşamadıktan sonra ne önemi var."

Yorum Gönder

Yorum göndermek için Oturum aç

Reklam

unicef

Trablus Hava Durumu

Bingazi Hava Durumu

Döviz Kuru

Twitter LibyaTR

Son Dakika

Yeni Forum Mesajları

Etiket Bulutu

Son Yorumlar

Toplist

toplist

toplist

biber hapı
Zirve100 Site ekle


site ekle tatil uçak bileti altin fiyatlari otobüs bileti

Toplist sitesi
Toplist sitesi