OPERASYONDA TÜRKİYE’NİN ROLÜ NE OLACAK?

Kategoriler: HABERLER Ekleyen: Anerka | Etiketler: , , ,

Libya'ya yapılan operasyona Türkiye'nin katılıp katılmayacağı merak ediliyor. Türkiye'nin operasyona fiili olarak katılma niyeti yok ancak ihtiyaç olursa tali destekte bulunabilir.

ABD, İngiltere ve Fransa'nın başını çektiği koalisyon güçlerinin 19 Mart gecesinde Libya'ya yönelik operasyona başlamasından sonra Türkiye'nin rolü tartışılıyor.

Ankara cephesi şimdilik gelişmeleri yakından izleme kararı aldı. Pentagon da Türkiye'nin katılım konusunda hala değerlendirmesini sürdürdüğünü açıkladı.

Türkiye şu an için fiili olarak operasyona uçak veya gemisiyle katılmayı düşünmüyor. Kara harekatı düşünülmediği için Mehmetçiğin de Libya'ya gitmesi söz konusu değil.

 

Türkiye'nin operasyona tali olarak destekte bulunabileceğine dikkat çekiliyor. Libya'ya denizden ya da havadan ambargonun söz konusu olması durumunda Türkiye bu aşamada destek verebilir. Ambargo olursa Türkiye, Akdeniz'de gemileri ve uçaklarıyla yer alabilir. Türkiye daha önce Sırbistan'a karşı Adriyatik'te kurulan güce destek vermişti.

 

-GÖZLER İNCİRLİK ÜSSÜ'NDE-
En çok merak edilen konulardan biri de İncirlik Üssü'nün kullanılıp kullanılmayacağı. Libya'nın hava sahasının Türkiye'nin batısında kalması nedeniyle İncirlik'in operasyonda kullanılması beklenmiyor. Ancak ihtiyaç olması durumunda Türkiye İncirlik'i kullanıma açabilir. Talep gelirse Türkiye'nin hava sahası da kullanılabilir.

Türkiye şimdiye kadar Müslüman ülkelere yönelik operasyonlarda aktif olarak hiç yer almadı. Afganistan'da yer alan güvenlik güçleri sadece bölge komutanlığını yürütüyor, çatışmalara katılmıyor.

 

NTVMSNBC/21.03.2011

Yorum Gönder

Yorum göndermek için Oturum aç

Reklam

unicef

Trablus Hava Durumu

Bingazi Hava Durumu

Döviz Kuru

Twitter LibyaTR

Son Dakika

Yeni Forum Mesajları

Etiket Bulutu

Son Yorumlar

Toplist

toplist

toplist

biber hapı
Zirve100 Site ekle


site ekle tatil uçak bileti altin fiyatlari otobüs bileti

Toplist sitesi
Toplist sitesi