NATO’NUN İNSANLIK AYIBI

Kategoriler: HABERLER Ekleyen: Anerka | Etiketler: , , , ,

 

NATO, 16'sı açlık ve susuzluktan yaşamını yitiren 61 Libyalı kaçak göçmeni ölüme terk etmekle suçlanıyor. 

 

İngiliz Guardian gazetesi, Libya'nın Trablus kentinden Akdeniz'e açılan ve aralarında kadın, çocuk ve siyasi sığınmacılarında bulunduğu Afrika kökenli 72 göçmeni taşıyan geminin, İtalya’nın Lampedusa adası yakınlarında arıza yapınca İtalyan sahil güvenliği, NATO savaş gemisi ve bir askeri helikoptere yardım çağrısında bulunduğunu,ancak bu birimler hiçbirinin kurtarma girişiminde bulunmadığını yazdı. 

Libya'nın Trablus kentinden 25 Mart tarihinde Akdeniz’e açılan gemi, İtalyan Lampedusa adasına doğru yola çıktıktan 18 saat sonra arıza yaparak yakıt kaybetmeye başladı. Aralarında 20 kadın ve 2 küçük çocuğun bulunduğu gemide, 47 Etiyopyalı, 7 Nijeryalı, 7 Eritreli, 6 Ganalı ve 5 Sudanlı göçmen bulunuyordu. 16 gün boyunca açık denizde kalan gemide bulunan11 kişi, açlık ve susuzluktan hayatını kaybetti. 

ŞANSIZLIK VE BÜROKRASİ ÖLDÜRDÜ 
Gemiden sağ kalanların ifadelerine göre, çaresiz göçmenlerin şanssızlık, bürokrasi ve 'Avrupalı askeri yetkililerin apaçık umursamazlığı' sonucunda ölüme terk edildikleri ortaya çıktı. 

Kaçak göçmenler, uydu telefonunu kullanarak Roma'daki göçmen hakları temsilcisi Zerai'ye ulaştılar. Zerai de İtalyan sahil güvenliğine durumu bildirdi. Trablus'un 60 mil dışında yeri tespit edilen gemi için alarm verildi. Daha sonra gemiye askeri bir helikopter yaklaştı ve aşağıya bisküvi paketleri ve şişelerle su indirdi. 

Yolculara pozisyonlarını korumaları, bir süre sonra kurtarma gemisinin yanaşacağı söylendi..Ancak hiç bir kurtarma gemisi gelmedi. Yardıma gelen helikopterin hangi ülkeye ait olduğu ise öğrenilemedi. İtalyan sahil güvenliği, Maltalı yetkilere durumu bildirdiklerini iddia ederken, Malta yetkilileri durumdan haberdar olmadıklarını bildirdi. 

Bir kaç saat sonra sadece 20 litre yakıtı kalan geminin kaptanı, yolculara yardım almadan Lampedusa adasına ulaşabileceğini söyleyerek yola çıktı. Ancak bu geri dönüşü olmayan bir hataydı. 27 Mart günü gemi yolunu kaybetmiş, yakıtı bitmis olarak akıntıyla birlikte sürükleniyordu. 

Gemi, 29 ya da 30 Mart günü bir NATO uçak gemisine çok yaklaştı. Yolcuların ifadelerine göre, gözden kaçırılması imkansız olacak kadar gemiye yaklaşmışlardı. Ancak tüm çabalarına rağmen uçak gemisi yardım çağrılarına kulak vermedi. Böylece akıntıyla birlikte uçak gemisinden uzaklaştıktan sonra erzakları bitmiş, yakıtsız ve dış dünya ile bağlantıları kesilmiş bir durumda tek tek açlık ve susuzluğa yenik düşmeye başladılar. 

"ÖLENLERİ DENİZE ATIYORDUK" 
Ölüm gemisinde sağ kurtulmayı başaran Abu Kurke "Her gün yeni cesetlerle uyanıyorduk ve 24 saat bekledikten sonra onları denize atıyorduk. Son günlerde kimse kendinde değildi, herkes ya dua ediyor ya da ölüyordu" dedi. 

"BEBEKLERİ KURTAMADIK"
 
Kendi idrarını içen ve 2 tüp diş macunu yiyerek kurtulmayı başaran Kurke, bebekleri anne-babaları öldükten sonra da beslediklerini, ancak kurtaramadıklarını söyledi. 

FRANSIZ GEMİSİ, YARDIM ÇAĞRILARINI GÖRMEMEZLİKTEN GELMİŞ 
Guardian'ın yaptığı detaylı araştırmaya göre, söz konusu NATO uçak gemisi, büyük ihtimalle o günlerde bölgede görev yapmakta olan Fransız Charles de Gaulle gemisiydi. 

Geminin o gün söz konusu bölgede olduğunu reddeden Fransız yetkililer, daha sonra da bunun doğru olmadığı ortaya çıkınca yorum yapmaktan kaçındı. 

Bir NATO sözcüsü de hic bir yardım çağrısı almadıklarını ve NATO gemilerinin sorumluluklarının çok iyi bildiğini, her türlü yardım çağrısına cevap verdiklerini belirtti. 
Sözcü "NATO gerekli her durumda her gemiye yardım eder. Hayat kurtarmak NATO'nun önceliğidir" şeklinde konuştu. 

"CEZASIZ KALMAMALI" 
Uluslararası denizcilik yasaları, savaş gemileri dahil tüm deniz taşıtları, yakınındaki gemilerden gelen yardım çağrılarına cevap vermek ve mümkünse yardım etmeyi zorunlu kılıyor. 

Öte yandan, sığınmacı haklarını savunan kuruluşlar, ölümlerle ilgili soruşma açılmasını talep etti. Sözcü Laura Boldrini "Akdeniz, Vahşi Batı olamaz. Denizde insanları kurtarmayanlar cezasız kalmalı" şeklinde konuştu. 

4 AYDA 30 BİN KİŞİ GÖÇ ETTİ 
Özellikle 2011 yılında, Kuzey Afrika'da yaşanan olaylar ve çatışmaların, buradan Avrupa'ya gitmek isteyen insan sayısında büyük bir artışa neden olduğu belirtiliyor. Son 4 ayda yaklaşık 30,000 kişinin bu şekilde Avrupa'ya sığındığı tahmin ediliyor. Birçoklarının ise Akdeniz'de hayatını kaybettiği kaydedildi. Geçtiğimiz ay Libya'dan yola çıkan 800'den fazla göçmenin Avrupa'ya ulaşamadığı ve 'ölü' varsayıldıkları belirtildi. 

PAPA, YARDIM ÇAĞRISINDA BULUNDU
Katolik dünyasının ruhani lideri Papa 16. Benediktus, 300,000'den fazla Hıristiyan’a seslendiği konuşmasında, İtalyanlara kıyılarına gelen göçmenleri hoş karşılamaları gerektiği öğüdünü verdi.

 

 

DHA/09.05.2011

Yorum Gönder

Yorum göndermek için Oturum aç

Reklam

unicef

Trablus Hava Durumu

Bingazi Hava Durumu

Döviz Kuru

Twitter LibyaTR

Son Dakika

Yeni Forum Mesajları

Etiket Bulutu

Son Yorumlar

Toplist

toplist

toplist

biber hapı
Zirve100 Site ekle


site ekle tatil uçak bileti altin fiyatlari otobüs bileti

Toplist sitesi
Toplist sitesi