NATO’YA TÜRKİYE FRENİ

Kategoriler: HABERLER Ekleyen: Anerka | Etiketler: , ,

Türkiye, NATO’nun Libya'ya yönelik askeri operasyon planlarının gözden geçirilmesini ve uçuşa yasak bölge alanının daraltılmasını talep etti.

28 NATO ülkesinin büyükelçilerinin Brüksel’deki Libya zirvesinde, Türkiye’den itiraz geldi.

TSİ 16.00’da başlayan toplantıya ara verilmesinin en büyük nedeninin de bu itiraz olduğu belirtildi.

Tek itiraz eden ülke olan Türkiye’nin çekinceleri şöyle sıralandı: Uçuşa yasak bölge için yapılacak NATO operasyonu planlarının, koalisyon güçlerinin müdahalesinden önce yapıldığı ve bu nedenle gözden geçirilmesi gerektiği, uçuşa yasak bölge alanının daraltılmasının gerektiği…

 

Ankara’da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu başkanlığında yapılan Libya zirvesinde, NATO’nun taleplerinin konuşulduğu haberlerinin geldiği saatlerde, Türkiye’nin NATO’dan talepleri olduğu ortaya çıktı.

TSİ 16.00’da başlayan ve 28 üye ülkenin büyükelçilerinin katıldığı toplantıya ara verilmesinin en büyük nedeninin de bu talepler olduğu belirtildi.

Türkiye’nin, Libya’nın hava sahasının uçuşa yasak bölge ilan edilmesine yönelik NATO'nun yapacağı askeri operasyona itiraz ettiği, buradaki askeri planların gözden geçirilmesini talep ettiği kaydedildi.

 

Bunun nedenini de, NATO Büyükelçisi Haydar Berk açıkladı: "NATO’nun tüm planlama çalışmaları, koalisyon güçlerinin operasyon yapmayacağı göz önünde bulundurularak yapıldı. Oysa 24 saatten bu yana askeri operasyan gerçekleştiriliyor ve çok sayıda sivil hayatını kaybetti."

Türkiye’nin, çok şiddetli olan NATO’nun operasyonlarının mutlaka gözden geçirilmesi gerektiğini, hem operasyonel katılım hem de uçuşa yasak bölge alanın daraltılmasını talep ettiği belirtiliyor. Yani Türkiye, NATO’nun Libya’ya güçlü ve şiddetli bir kuvvetle girmemesi gerektiğini çünkü koalisyon güçlerinin oparasyon yaptığını ve bu nedenle NATO planlarının onaylanmadan gözden geçirilmesini istiyor.

 

-FRANSA: GEÇ BİR İTİRAZ- 
Öte yandan, Türkiye’nin bu tutumuna Fransa’dan eleştiri geldi.

 

Fransa, bunun geç kalmış itiraz olduğunu, haftalardır planların gözden geçirildiğini, tartışıldığını; hatta Türkiye’nin askeri düzeyde planları kontrol ettiğini ve şimdi son dakikada pürüz çıkardığını iddia etti.

İngiltere’den de, Türkiye’nin itirazının Libya’ya zaman kazandırdığı açıklaması gelirken, aynı zamanda Türkiye’nin çekincelerinin giderilmesi için müzakere edilmesi gerekliliğinin altı çizildi. 

-"TÜRKİYE SÜRECİ DEĞERLENDİRİYOR"-
Öte yandan, NATO’nun Türkiye’den asker, üs veya liman talebi bulunmazken, Pentagon’dan operasyonlarla ilgili yapılan açıklamada da, "Türkiye hala süreci değerlendiriyor" dendi. 

 

NTVMSNBC/20.03.2011

Yorum Gönder

Yorum göndermek için Oturum aç

Reklam

unicef

Trablus Hava Durumu

Bingazi Hava Durumu

Döviz Kuru

Twitter LibyaTR

Son Dakika

Yeni Forum Mesajları

Etiket Bulutu

Son Yorumlar

Toplist

toplist

toplist

biber hapı
Zirve100 Site ekle


site ekle tatil uçak bileti altin fiyatlari otobüs bileti

Toplist sitesi
Toplist sitesi