MÜTEAHHİTLİK SEKTÖRÜ %18 BÜYÜDÜ

Kategoriler: HABERLER Ekleyen: Anerka | Etiketler: , ,

 

 

2010 yılının 9 aylık döneminde müteahhitlik sektöründeki büyüme oranı yüzde 18'lere ulaştı.

 

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, 2010 yılının 9 aylık döneminde müteahhitlik sektöründeki büyüme oranının yüzde 18'lere ulaştığını söyledi. Eren, dünyanın en büyük uluslararası 225 müteahhitlik firması arasına bu yıl giren Türk firma sayısının 33'e yükseldiğinin de altını çizdi.

Erdal Eren, Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri Başarı Ödül töreninde yaptığı konuşmada, Türk müteahhitlik sektörünün 2002-2006 yılları arasında yüzde 20'lere varan oranda büyüdüğünü, 2007 yılında büyümenin durduğunu, 2008-2009 yılında ise yüzde 16 oranında küçülme yaşadığına işaret etti. 2010 yılının ilk 9 aylık döneminde büyüme oranının yüzde 18'lerde olduğunu kaydetti. Bu büyümenin hükümetin uyarılarını dikkate alarak kamu yatırımlarını desteklemesi sayesinde gerçekleştiğini söyledi.

2002 yılında yurtdışındaki iş hacminin sadece 1,7 milyar Dolar olduğunu aktaran Eren, 2008'de bu rakamın 23,8 milyar dolara yükseldiğini, hedeflerinin ise yakın vadede 50 milyar Dolar olduğunu vurguladı. Dünyanın en büyük uluslar arası 225 firması arasında 2003 yılında 8 firma olduğunu, bu sayının geçen yıl 31'e, bu yıl ise 33'e yükseldiğini belirtti. Türkiye'nin firma sayısıyla Çin'den sonra dünya ikincisi olduğunu, bu firmalardan birisi olan Tav'ın geçen yıl uluslararası havalimanı inşaatı sıralamasında 3. sırada olduğunu belirtti. Eren, en son Libya'da olduğu gibi sorunlarına sahip çıktığı için Başbakan Erdoğan'a da teşekkür etti.

-Sıralamaya Giren Şirketler-

Enka, Gama, Rönesans, Ant Yapı, STFA, Tefken, Tav, Polimeks, Yüksel, Nurol, Kayı, Onur, Cengiz, Yapı Merkezi, Baytur, Doğuş, Yaşar Özkan, Gap, Betatek, Çukurova, Yenigün, Rasen, Summa, Atlas, Makyol, Alarko, Metag, İC İbrahim Çeçen, Eser Taahhüt, Limak, TML ve Öztaş.

 

(CHA/27.Aralık.2010)

Yorum Gönder

Yorum göndermek için Oturum aç

Reklam

unicef

Trablus Hava Durumu

Bingazi Hava Durumu

Döviz Kuru

Twitter LibyaTR

Son Dakika

Yeni Forum Mesajları

Etiket Bulutu

Son Yorumlar

Toplist

toplist

toplist

biber hapı
Zirve100 Site ekle


site ekle tatil uçak bileti altin fiyatlari otobüs bileti

Toplist sitesi
Toplist sitesi