LİBYA’DAN TÜRK MÜTEAHHİTLERE İYİ HABER

Kategoriler: HABERLER, İŞ HAYATI Ekleyen: Anerka | Etiketler: , , , , , , , ,

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Libya'da iş yapan Türk müteahhitlerin hak edişlerden kaynaklanan ve bir süredir bekleyen 250 milyon dolara yakın alacağının ödenmesi konusunda anlaşıldığını bildirdi.

 

Anadolu Ajansı’nın 19 Haziran 2010 tarihli haberine göre, Libya ziyaretine ilişkin olarak değerlendirmede bulunan Çağlayan, Libya'nın dünyada Çin'den sonra en güçlü müteahhitlik sektörüne sahip ülke olan Türkiye'nin bu sektördeki en önemli partnerlerinin başında geldiğini bildirdi. Türk müteahhitlik firmaları 2005 ve 2009 yılları arasında Müteahhitlik ve Müşavirlik hizmeti olarak Libya'da 192 proje üstlendiğine işaret eden Çağlayan, bu projelerin toplam tutarının 12,5 milyar dolar olduğunu bildirdi. Sadece 2008 ve 2009 yıllarında üstlenilen proje değerinin ise 8,3 milyar dolar olduğuna dikkati çeken Çağlayan, 2008 yılında üstlenilen 37 projeye ilave olarak, 2009 yılında iş hacmi artış göstererek 79 olduğunu, son iki yılda süren toplam proje sayısı 116'ya ulaştığını ifade etti. 

TÜRK MÜTEAHHİTLERİNİN ALACAK SORUNUNA ÇÖZÜM 
Bu çerçevede, öncelikli sorunun Libya'da iş yapan Türk müteahhitlerin hak edişlerden kaynaklanan ve bir süredir bekleyen 250 milyon dolara yakın alacağının ödenmesine yönelik çözüme ulaşabilmek olduğunu belirten Çağlayan, hem Libyalı yatırımcı kuruluş yöneticilerinin ve hem de Bakan El Huveyc'le yaptıkları uzun görüşmeler sonucunda bu alacakların ödenmesi konusunda anlaştıklarını kaydetti. 

50 MİLYAR DOLARLIK YENİ PROJELER İÇİN ÇAĞRI 
Toplantının en önemli gündem maddelerinden birinin de önümüzdeki dönemde yürürlüğe sokulacak Libya'daki yeni projeler olduğuna dikkati çeken Çağlayan, Libya'da planlanan yaklaşık 50 milyar dolarlık yatırım projesi değerlendirildiğini ve Bakan El Huveyc'in projelerin Türk firmaları tarafından üstlenilmesi için çağrıda bulunduğunu bildirdi. Bu çerçevede, söz konusu projelerin Türk firmalarınca alınması için gerekli ortamı oluşturmak ve Türk inşaat malzemelerinin Libya'daki projelerde daha fazla kullanılmasına zemin hazırlamak amacıyla her iki tarafça çalışma yapılması ve ortak bir strateji izlenmesi kararlaştırıldığını anlatan Çağlayan, çalışma gruplarının da bu konuda önemli rolü üstleneceğine işaret etti. Öte yandan Libyalı Bakan Sayın El Huveyc'in Libya'da Türk mühendisleri, müteahhitleri ve yatırımcılarının katkı ve katılımıyla ''Organize Sanayi Bölgesi'' kurulması için yaklaşık 200 bin hektarlık bir bölgenin tahsis edilmesinin planlandığını vurguladığını ifade eden Çağlayan, ''Bu proje çerçevesinde başta liman olmak üzere yapılacak çeşitli yatırımlarda da Türk firmalarının önemli rol alması ve Türk know how'ının kullanılmasında mutabık kalındı" dedi. 

Yorum Gönder

Yorum göndermek için Oturum aç

Reklam

unicef

Trablus Hava Durumu

Bingazi Hava Durumu

Döviz Kuru

Twitter LibyaTR

Son Dakika

Yeni Forum Mesajları

Etiket Bulutu

Son Yorumlar

Toplist

toplist

toplist

biber hapı
Zirve100 Site ekle


site ekle tatil uçak bileti altin fiyatlari otobüs bileti

Toplist sitesi
Toplist sitesi