Libya’dan İsviçre’ye Topyekûn Ambargo

Kategoriler: ANA SAYFA, HABERLER Ekleyen: admin | Etiketler: , ,

 

Libya, daha önce cihat çağrısı yaptığı İsviçre'ye,  kamu ve özel sektörle olan ekonomik ve ticari ilişkilerde topyekûn ambargo uygulamaya karar verdi.

Al Arabiya’nin 4.Mart.2010 haberine göre, Libya hükümet sözcüsü, "Hükümetimiz, İsviçre'ye tüm ekonomik ve ticari alanlarda topyekûn ambargo uygulama kararı aldı" dedi. Libya'nın ambargosunun ilaç, tıbbi malzeme ve endüstriyel hammadde alanlarında yoğunlaşacağı, İsviçre malları yerine alternatif kaynakların tercih edileceği belirtildi.

Libya ile İsviçre arasındaki ikili ticari ilişkiler, 1,5 yıl önce başlayan ve giderek boyutları büyüyen gerilim nedeniyle gerilemiş durumda. Toplam ihracatı 180 milyar Frankı bulan İsviçre, geçen yıl Libya'ya 156 milyon Franklık ürün sattı. İsviçre'nin Libya'ya yaptığı ihracat bir önceki yıla kıyasla neredeyse yarı yarıya azalmıştı.

İsviçreliler'in Kasım ayında minare inşasıyla ilgili yaptığı referandumdan, ülkede yeni minare inşa edilmemesi yönünde karar çıkmıştı. Yaklaşık 6 milyon Hrıstiyan ve 400 bin Müslüman'ın yaşadığı İsviçre'de şu an 4 minare bulunuyor.

Libya ile İsviçre arasındaki ilişkiler, Kaddafi’nin oğlu Hannibal ve eşinin, İsviçreli iki çalışana kötü davrandığı gerekçesiyle 2008 yazında Cenevre’de kısa süreli de olsa gözaltına alınmasıyla bozulmuştu. İki ülke arasındaki ilişki, daha sonra Libya’nın İsviçreli iki işadamının ülkeden çıkışına izin vermemesiyle daha da kötüleşmişti.

Yorum Gönder

Yorum göndermek için Oturum aç

Reklam

unicef

Trablus Hava Durumu

Bingazi Hava Durumu

Döviz Kuru

Twitter LibyaTR

Son Dakika

Yeni Forum Mesajları

Etiket Bulutu

Son Yorumlar

Toplist

toplist

toplist

biber hapı




Zirve100 Site ekle


site ekle tatil uçak bileti altin fiyatlari otobüs bileti

Toplist sitesi
Toplist sitesi