LİBYA’DA ÖLÜ SAYISI YÜKSELİYOR

Kategoriler: Diğer, Diğer, HABERLER Ekleyen: Anerka | Etiketler: , ,

Arap dünyasının en uzun süre iktidarda kalan ismi olan Muammer Kaddafi karşıtı gösterilerin düzenlendiği Libya'da ölü sayısı yükseliyor. Gösteriler çoğunlukla ülkenin ikinci büyük kenti Bingazi'de düzenleniyor.

Bingazi'deki yerel kaynaklara göre Cuma günü şehirde düzenlenen gösterilerde polisin açtığı ateş sonucu en az 35 kişi hayatını kaybetti. Bingazi'deki El Jalaa Hastanesi, hastaneye en az 35 ceset getirildiğini belirtti. New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü'ne göre ülkede son üç günde ölü sayısı 84'e yükseldi. 

Bingazi'de dün gece de özel güvenlik güçlerinin protesto kamplarını bastığı kaydedildi. Aralarında avukatlar ve yargıçların da bulunduğu protestocuların kamp kurduğu bölgelerin temizlendiği sabaha karşı gerçekleştirilen baskında göstericilere karşı göz yaşartıcı bomba kullanıldığı aktarıldı. 

Bingazi'de sabah baskının ardından bugün polisin sokaklardan çekildiği ve Libyalıların her mahallede kendi merkezlerini kurduğu belirtiliyor. İsviçre'de yaşayan Libyalı insan hakları eylemcisi Fathi al-Warfali de gece düzenlenen baskında aralarında Abdel Hafez Gougha'nın da bulunduğu bazı eylemcilerin tutuklandığını belirtti. Gösterilerin organizatörlerinden olan Gougha'nın gece evine baskın düzenlendiği ve burada tutuklandığını aktardı. 

Ayrıca ülkedeki internet erişiminin de dün gece kesildiği kaydedildi. Dün gece baskından önce, Cuma günkü olaylarda hayatını kaybeden 20 kişinin cesedinin de kampa getirdiği bildirilmişti. 

Libya'da başkent Trablus'ta dün Kaddafi lehine gösteriler düzenlenmişti. Ancak Bingazi ve El Baida'da yoğun olmak üzere ülkenin beş ayrı kentinde Kaddafi karşıtı gösteriler düzenleniyor. 

Öte yandan İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Libya'yı göstericilere karşı şiddet uygulamasını durdurmaya çağırdı. Ayrıca Ortadoğu ülkelerinin yönetimlerine seslenerek halkın "yasal taleplerini" karşılamaları çağrısında bulundu. Hague, "Libya'da göstericilere karşı ağır silahlar ve keskin nişancı kullanılmasını kınıyorum." dedi.

 

CHA/19.02.2010

Yorum Gönder

Yorum göndermek için Oturum aç

Reklam

unicef

Trablus Hava Durumu

Bingazi Hava Durumu

Döviz Kuru

Twitter LibyaTR

Son Dakika

Yeni Forum Mesajları

Etiket Bulutu

Son Yorumlar

Toplist

toplist

toplist

biber hapı
Zirve100 Site ekle


site ekle tatil uçak bileti altin fiyatlari otobüs bileti

Toplist sitesi
Toplist sitesi