LİBYA’DA KİM NEREDE?

Kategoriler: HABERLER Ekleyen: Anerka | Etiketler: ,

 

Koalisyon güçlerinin desteğiyle batıya doğru ilerleyen isyancılar, Kaddafi’nin doğduğu kent olan Sirte’yi ele geçirdiklerini iddia ettiler. Libya'da dört büyük kent isyancıların, üç kent ise halen Kaddafi'nin kontrolünde.

Libya’da isyanın ilk günlerinde muhalifler Bingazi başta olmak üzere doğudaki kentlerin büyük bir bölümünü ele geçirmiş ve batıya doğru ilerlemeye başlamış, ancak sonraki günlerde Kaddafi güçlerinin karşı atağı, isyancıları doğudaki bir kaç kente sıkıştırmıştı. Koalisyon güçlerinin 10 gün önce başlattığı ‘Şafak Yolculuğu’ operasyonu bu döneme rastladı.

Koalisyon güçlerinin havadan müdahalesi sonrasında ise Kaddafi güçleri saldırılarını bir süre daha sürdürse de, muhalifler eski pozisyonlarını geri aldı ve tekrar batıya doğru ilerleyişe geçti. İsyancılar son olarak Kaddafi’nin doğduğu kent olan Sirte’yi ele geçirdiklerini açıkladı.

Bingazi’deki isyancıların sözcüsü tarafından yapılan bu açıklama bağımsız kaynaklarca henüz doğrulanamazken, kentte bulunan Reuters muhabiri bu iddiayı doğrulayacak bir durumun olmadığını söyledi. Libya hükümeti de haberi yalanladı. El Cezire televizyonu ise isyancıların Sirte’nin 30 km dışında konuşlandıklarını duyurdu.

 

KOALİSYON BU SEFER GÜNEYİ VURDU
Koalisyon güçlerinin saldırıları ise devam ediyor. Libya haber ajansı ülkenin güneyindeki Sebha kentinin bu sabah havadan bombalandığını ve saldırıda pek çok evin hasar gördüğünü duyurdu. Haberde, ambülanslar ve itfaiye ekiplerinin, bombalanan bölgelere gittiği belirtilirken, Sağlık Bakanlığı kaynaklarının, bu bölgelerde aralarında sivillerin de bulunduğu yaralananlar olduğunu söyledikler kaydedildi.

 

MUHALİFLER İLERLİYOR
Diğer taraftan Kaddafi’nin önceki haftalarda isyancıların elinden aldığı Ecdebiye, Brega, Ras Lanuf ve Misra gibi kentlerin yeniden isyancıların denetimine geçti. İsyancıların batıya doğru ilerleyişi de devam ediyor. Reuters haber ajansı Sirte’nin 120 km uzağındaki Navfaliyah kasabasının isyancıların eline geçtiğini duyurdu.

 

MİSRATA’DA ÇATIŞMALAR 
Misrata’da bulunan muhalif bir görgü tanığı da, Reuters ajansına yaptığı açıklamada, bütün gün süren çatışmanın sona erdiğini, kentin batı yakasında ''sadece küçük bir bölgeyle birkaç sokağın kontrolünün'' Kaddafi güçlerinin elinde olduğunu söyledi. 

Libya hükümetinin de, Misrata kentinde muhaliflere ateşe son verdiği bildirildi.

Resmi Jana Ajansının, Libya Dışişleri Bakanlığı açıklamasına dayandırdığı haberinde, Misrata'da "terörizmle mücadele birimlerinin, terör yaratan silahlı terörist örgütlere ateş açmaya son verdi" ifadesi kullanıldı.

Haberde, "Misrata, şu anda güvenlik ve sükunet içinde" denildi ve kamu hizmetlerinin verilmeye başlandığı belirtildi. 

‘İSYANCILAR BARIŞ KONVOYUNA SALDIRDI’ 
Öte yandan Libya hükümeti, Bingazi kentine doğru giden bir ‘barış konvoyu’nun muhaliflerin saldırısına uğradığını ve saldırıda 29 kişinin yaralandığını ileri sürdü. Hükümet sözcüsü Musa Ibrahim, saldırının muhaliflerin kontrolünde olan ülkenin doğusundaki Bin Cavad yakınlarında düzenlendiğini söyledi.

Saldırı bağımsız kaynaklarca henüz doğrulanamazken muhaliflerden de herhangi bir açıklama yapılmadı.

 

NTVMSNBC/28.03.2011

Yorum Gönder

Yorum göndermek için Oturum aç

Reklam

unicef

Trablus Hava Durumu

Bingazi Hava Durumu

Döviz Kuru

Twitter LibyaTR

Son Dakika

Yeni Forum Mesajları

Etiket Bulutu

Son Yorumlar

Toplist

toplist

toplist

biber hapı
Zirve100 Site ekle


site ekle tatil uçak bileti altin fiyatlari otobüs bileti

Toplist sitesi
Toplist sitesi