LİBYALI MUHALİFLERDEN ATEŞKESE ŞARTLI EVET

Kategoriler: HABERLER Ekleyen: Anerka | Etiketler: ,

Libya'da muhalifler, Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlerin batıdaki kentleri bırakması ve halka ifade özgürlüğü tanıması gibi koşullara dayanan bir ateşkes konusunda anlaşabileceklerini bildirdi.

Haftalardır devam eden çatışmaların ardından Libyalı muhaliflerden ateşkes için ilk sinyal geldi.

Ulusal Konsey Başkanı Mustafa Abdülcelil, BM Libya Özel Temsilcisi Abdelillah el Hatip ile düzenlediği ortak basın toplantısı düzenleyerek ateşkes için taleplerini sıraladı. Abdülcelil toplantıda "Ülkenin batısındaki kentlerde yaşayan Libyalıların düşüncelerini ifade etmekte tam bir özgürlüğe sahip olması koşuluyla ateşkese itirazımız yok" dedi.

Herhangi bir ateşkese varılması durumunda paralı askerlerin sokaklardan çekilmesi de isyancıların bir diğer talebi. Ulusal Konsey Başkanı, Kaddafi birliklerinin sivillere saldırmayı bırakmaması durumunda muhaliflerin silaha ihtiyacı olacağını da söyledi.

 

Abdülcelil, Kaddafi ve ailesinin ülkeye terk etmesine yönelik talepleri konusunda geri adım atmayacaklarını da belirtti.

MİSRATA'DAKİ ÇATIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Diğer taraftan Kaddafi yanlısı güçlerin Misrata’ya yönelik saldırıları devam ediyor. El Cezire televizyonunun bir muhalife dayanarak verdiği haberde, topçu ateşinde isabet alan bir otomobilin içinde bulunan 6 yaşındaki bir çocuğun da aralarında yer aldığı 5 kişinin öldüğü kaydedildi. Muhalif, lima kentinin bombardıman altında olduğunu da söyledi.

Reuters'a açıklama yapan diğer bir muhalif de Kaddafi'ye bağlı birliklerin kenti ağır bombardımana tuttuğunu ve kent merkezindeki dükkanlara ve evlere saldırdığını ifade etmişti.

 

NTVMSNBC/01.04.2011

Yorum Gönder

Yorum göndermek için Oturum aç

Reklam

unicef

Trablus Hava Durumu

Bingazi Hava Durumu

Döviz Kuru

Twitter LibyaTR

Son Dakika

Yeni Forum Mesajları

Etiket Bulutu

Son Yorumlar

Toplist

toplist

toplist

biber hapı
Zirve100 Site ekle


site ekle tatil uçak bileti altin fiyatlari otobüs bileti

Toplist sitesi
Toplist sitesi