LİBYA KIYILARINDA TERÖRİST YOSUN

Kategoriler: HABERLER Ekleyen: Anerka | Etiketler:

Güney Ege'de yaklaşık 10 yıl önce tespit edilen ve ''terörist yosun'' olarak bilinen ''Caulerpa Racemosa'' isimli zararlı yosun türü için 2002 yılında alınan önlemlerin fayda sağlayıp sağlamadığının anlaşılması için çalışma başlatıldı.

Anadolu Ajansı’nın 13.Ekim.2010 tarihli haberine göre, deniz için çok önemli olan deniz çayırlarının yerine geçerek, uzun vadede canlı çeşitliliğini tehdit eden bu yosun türünün, çok hızlı yayılarak geniş alanları kısa sürede kapladığı belirtildi. Bu yosunların, çok kolay yer değiştirebildiği ve bir geminin zincirinde yada dalgıcın paletiyle bile başka bir bölgeye taşınabildiği kaydedildi.

Yosunun Kızıldeniz üzerinden Süveyş Kanalı'nı geçerek İsrail, Lübnan ve Suriye kıyılarından Türkiye'nin Doğu Akdeniz kıyılarına ulaştığının tahmin edildiği öğrenildi.

İtalya, Fransa ve İspanya'da da hızla yayılma eğilimi gösteren zararlı yosunun, İtalya, Yunanistan, Tunus, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye, İsrail, İspanya, Mısır, Lübnan, Libya, Suriye ve Fransa kıyılarında tespit edildiği belirtildi.

Yosunun, deniz yaşamını olumsuz etkilediği ve diğer deniz bitkileri üzerinde yayıldığı biliniyor. Süngerler çevresindeki balıkları ve bitkisel canlılar için barınak olan sualtı çayırlarını tahrip eden yosun türü, sudaki oksijeni aşırı tüketerek çevresindeki biyolojik çeşitliliğin azalmasına neden oluyor.

Yorum Gönder

Yorum göndermek için Oturum aç

Reklam

unicef

Trablus Hava Durumu

Bingazi Hava Durumu

Döviz Kuru

Twitter LibyaTR

Son Dakika

Yeni Forum Mesajları

Etiket Bulutu

Son Yorumlar

Toplist

toplist

toplist

biber hapı
Zirve100 Site ekle


site ekle tatil uçak bileti altin fiyatlari otobüs bileti

Toplist sitesi
Toplist sitesi