LİBYA’DA İSYANCILAR ÇEKİLİYOR

Kategoriler: HABERLER Ekleyen: Anerka | Etiketler: ,

Kaddafi’nin karşı saldırısıyla çarşamba günü Zaviye’nin denetimini kaybeden isyancılar bugün de petrol kenti Ras Lanuf’tan geri çekiliyor.

Libya’da devam eden çatışmaların, petrol kenti Ras Lanuf’ta düğümlendi. Kentte bulunan petrol nakil tesisleri nedeniyle stratejik önemi olan kentte bulunan isyancılar, Kaddafi’ye bağlı güçlerin son saldırısından sonra geri çekiliyor.

Reuters haber ajansı, Kaddafi güçlerini yoğun top ateşini tuttuğu kentte isyancıların son kontrol noktasını 15-20 km geriye çektiklerinin duyurdu. Şiddetli bombardımandan ürken ve çoğunluğu genç ve tecrübesiz gençlerden oluşan muhaliflere, pozisyonlarını korumaları için çatışma hattında sürekli dini telkinlerde bulunulduğu ve dini bildiriler dağıtıldığı görülüyor.

Bu arada Libya devlet televizyonu, muhaliflerin kontrolünde bulunan doğudaki halka, güvenlik gerekçesiyle cuma namazı için camilere gitmemeleri çağrısında bulundu.

-GAZETECİLER BÖLGEYİ TERKEDİYOR-
Öte yandan farklı ülkelerden yabancı basın mensuplarının görev yaptığı bölgede, bombardımandan muhaliflerin yanı sıra gazeteciler de etkileniyor. Nereye düşeceği belli olmayan bombalardan tedirgin olan bazı yabancı gazeteciler bölgeyi terk ediyor. Raslanuf'ta yaralananlar arasında, bir Fransız gazetecinin de bulunduğu iddia ediliyor.

-KADDAFİ’NİN BÜYÜK KARŞI SALDIRISI- 
Kaddafi güçleri hafta başında büyük bir karşı saldırı başlatmış, Çarşamba günü başkent Trablus’un batısındaki zaviye kentini ele geçirmişleridi. Daha sonra doğuya doğru ilerlemeye başlayan hükümet kuvvetlerinin ilk hadefi stratejik Ras Lanuf kenti olmuştu. 

 

NTVMSNBC/11.03.2011

Yorum Gönder

Yorum göndermek için Oturum aç

Reklam

unicef

Trablus Hava Durumu

Bingazi Hava Durumu

Döviz Kuru

Twitter LibyaTR

Son Dakika

Yeni Forum Mesajları

Etiket Bulutu

Son Yorumlar

Toplist

toplist

toplist

biber hapı
Zirve100 Site ekle


site ekle tatil uçak bileti altin fiyatlari otobüs bileti

Toplist sitesi
Toplist sitesi