LİBYALI HASTALAR TÜRKİYE’DE TEDAVİ EDİLECEK

Kategoriler: HABERLER Ekleyen: Anerka | Etiketler: , ,

 

Türkiye ile Libya arasında sağlık alanında yapılacak işbirliği çerçevesinde Libyalı hastalar Türkiye'deki özel hastanelerde tedavi edilecek. 

 

Libya Sağlık ve Çevre Bakanı Muhammed Mahmud Hicazi, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından iki ülke arasında sağlık alanında işbirliğine ilişkin mutabakat zaptı imzalandı. 

Akdağ imza töreninden sonra yaptığı açıklamada, iki ülke arasında sağlık alanındaki ilişkilerin süratle gelişeceğini söyledi. 

Anlaşmayla önemli konuların bir eylem planına bağlandığını anlatan Bakan Akdağ, iki ülkeden görevlendirilen koordinatörlerin yapacağı çalışmalar sonrası işbirliği konularının netleşeceğini bildirdi. 

Görüşmede Libya'da halen Fransa, İngiltere, İtalya gibi ülkelerle ortak yönetilen hastane modellerinin incelenerek, bunun Türkiye ile de hayata geçirilmesinin kararlaştırıldığını belirten Akdağ, bu ülke ile ayrıca Libya'dan hastaların Türkiye'ye tedavi için gönderilmesi konusunda da mutabakata varıldığını söyledi. 

Akdağ, Türkiye'deki özel hastanelerin sağlık hizmetlerine ilişkin fiyat ve koşulların listesinin hazırlandıktan sonra Libyalı yetkililere iletileceğini kaydetti. 

-LİBYA SAĞLIK VE ÇEVRE BAKANI HİCAZİ- 

Libya Sağlık ve Çevre Bakanı Hicazi de Akdağ ile verimli bir görüşme yaptıklarını belirterek, imzaladıkları mutabakat zaptının hayata geçirilmesi için samimi bir iradeye sahip olduklarını ifade etti. 

Libyalı hastaların Türkiye'de tedavi görmelerine ilişkin nasıl bir sistemin işleyeceği sorusu üzerine Hicazi, ülkesinde yurt dışında tedavi görecek hastalarla ilgili karar veren üç referans merkezi bulunduğunu anlattı. 

Bunların, tedavileri Libya'da mümkün olmayan hastaları yurt dışına gönderme kararı verebildiklerini ifade eden Hicazi, halen İtalya, Mısır, Fransa, Ürdün ve Almanya'daki hastanelerle söz konusu üç referans merkezinin anlaşmaları olduğunu söyledi. 

Akdağ'ın görüşmelerinde Türkiye'deki sağlık hizmetinin kalitesi ve fiyatlarıyla ilgili bilgiler aktardığını bildiren Hicazi, bu üç merkezin Türkiye'deki hastanelerle anlaşma yapmaya hazır olduğunu söyledi. 

Hicazi özellikle kanser, tümörlerin tedavisi, transplantasyon, ilik nakli ve açık kalp ameliyatı gibi dallarda Libyalı hastaların Türkiye'de tedavi görebileceklerini söyledi.

 

 

 

(AA/14.Aralık.2010) 

Yorum Gönder

Yorum göndermek için Oturum aç

Reklam

unicef

Trablus Hava Durumu

Bingazi Hava Durumu

Döviz Kuru

Twitter LibyaTR

Son Dakika

Yeni Forum Mesajları

Etiket Bulutu

Son Yorumlar

Toplist

toplist

toplist

biber hapı
Zirve100 Site ekle


site ekle tatil uçak bileti altin fiyatlari otobüs bileti

Toplist sitesi
Toplist sitesi