LİBYA İLE “ÇEVRE VE ORMANCILIK ALANINDA İŞBİRLİĞİ” ANLAŞMASI İMZALANDI

Kategoriler: HABERLER Ekleyen: Anerka | Etiketler: , ,

 

 

 

 

Çevre ve Orman Bakanlığı ile Libya Sağlık ve Çevre Bakanlığı arasında ''Çevre ve Ormancılık Alanında İşbirliği Anlaşması'' imzalandı.

 

Bakanlıkta önceki gün gerçekleştirilen görüşmelerde Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile Libya Sağlık ve Çevre Bakanı Muhammed Mahmud Hicazi, Türkiye ve Libya arasında çevre ve orman alanlarında ortaklaşa gerçekleştirilebilecek işbirliği imkanlarını ele aldı.

Bu görüşmede konuşan Bakan Eroğlu, iki ülke arasında köklü tarihi ilişkiler bulunduğunu, bu ilişkileri daha da geliştirmeyi arzu ettiklerini belirtti. Çevre, orman, erozyon, küresel iklim değişikliği ve uzman değişimi gibi alanlarda birlikte çalışma yapmayı planladıklarını ifade eden Eroğlu, Libya ile her türlü işbirliğine kapıların açık olduğunu söyledi.

 

 

Hicazi de son dönemde Türkiye ve Libya arasındaki ilişkilerin ivme kazanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, iki ülke arasındaki iyi ilişkileri çevre alanında yapılacak ortak çalışmalarla daha iyi noktalara taşıma arzusunda olduklarını belirtti.

Önceki gün yapılan görüşmeleri müteakip imza merasimi için bir araya gelen heyetlerin istişarelerinin ardından konuşan Bakan Eroğlu, Libya heyeti ile yapılan görüşmelerde taşkın, kuraklık, deniz kirliliği ile mücadele, iklim değişikliği, meteoroloji faaliyetleri, çevresel etki değerlendirilmesi, tabiat ve biyolojik çeşitliliğin korunması, ağaçlandırma ve erozyon kontrolü konularında işbirliği yapılmasının kararlaştırıldığını ifade etti.

 

Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, çöllerden gelen tozlar, rüzgar erozyonu konularında Türkiye, Suriye, Katar, Irak ve İran ile kurulan çalışma grubuna Libya'nın da dahil edileceğini, ayrıca Mısır, Yemen ve Moritanya'nın da gruba katılmak istediğini dile getirdi. Eroğlu, Akdeniz Bölgelerindeki İklim Değişikliği ile Mücadele Grubu'na Libya'nın da dahil olacağına işaret etti. Gelecek yıl Türkiye'de Akdeniz bölgesindeki iklim değişikliği ile ilgili olarak bir forum düzenleneceğini anlatan Eroğlu, Mayıs ayında İstanbul'da ''2. Su Forumu''nun yapılacağını da söyledi.

 

 

Avrupa'nın en büyük Yangın Eğitim ve Harekat Merkezi'nin Antalya'da kurulduğuna işaret eden ve bu merkezde başka ülkelerin uzmanlarına da eğitim verildiğini belirten Bakan  Eroğlu, şöyle konuştu:

''Türkiye, yangın ile mücadele konusunda bölge lideri. Bölgedeki bütün ülkelere yardım ediyor. En son İsrail, Suriye, Makedonya, Yunanistan, Arnavutluk, Gürcistan, Kıbrıs'ta çıkan yangınlara müdahale ettik. Ekiplerimiz çok büyük başarı sağladı, hemen hemen gittikleri her ülkede yangını söndürüp döndüler. Orman yangınları konusunda Libya ile de çalışma yapacağız. Ayrıca, Suriye ve Yunanistan'a da yangın mücadele sistemini ve yangın harekat merkezlerini kurmak için çalışma içindeyiz. Suriye'deki hemen hemen bitti, Yunanistan'a kurmak için çalışma içindeyiz.''

 

Libya Sağlık ve Çevre Bakanı Muhammed Mahmud Hicazi, Türkiye ile Libya arasındaki işbirliğini güçlendirmek için 'Çevre ve Ormancılık Alanında İşbirliği Anlaşması'' imzaladıklarını belirtti. Hicazi, dün heyetler arasında yapılan görüşmelerde, iklim değişikliği, ormanların geliştirilmesi, su-hava kirliliği ve sanayi-tarımsal atıklar ile mücadele konularının ele alındığını kaydetti.

 

 

Kaynak:http://www.cevreorman.gov.tr

Yorum Gönder

Yorum göndermek için Oturum aç

Reklam

unicef

Trablus Hava Durumu

Bingazi Hava Durumu

Döviz Kuru

Twitter LibyaTR

Son Dakika

Yeni Forum Mesajları

Etiket Bulutu

Son Yorumlar

Toplist

toplist

toplist

biber hapı
Zirve100 Site ekle


site ekle tatil uçak bileti altin fiyatlari otobüs bileti

Toplist sitesi
Toplist sitesi