LAHEY, KADDAFİ’Yİ TUTUKLAYACAK

Kategoriler: HABERLER Ekleyen: Anerka | Etiketler: , ,

 

Merkezi Lahey'de bulunan Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsvascı Luis Moreno-Ocampo, Kaddafi ve 3 Libyalı yetkili hakkında savaş suçu gerekçesiyle tutuklama emri çıkarılmasını karara bağlayacak.

Libya Dışişleri Bakan Yardımcısı Halid Kaim ise mahkemenin şimdiye kadarki faaliyetlerinin sorunlu olduğunu ve özel olarak Afrikalı politikacıları yargılamak için kurulduğunu iddia etti.

Başsavcı Moreno-Ocampo ise mahkemeye sunduğu 74 sayfalık raporda Kaddafi'nin kontrolündeki güçlerin şubat ayından bu yana sivillere yönelik saldırılarının savaş suçu oluşturduğuna dair delillerin tutuklamaları gerektirdiğini savunuyor.

Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin tutuklama emri çıkarmayı görüşeceği diğer iki kişi ise Kaddafi yönetiminin istihbarattan sorumlu yetkilisi ve Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi.

Kararı ciddiye almayacaklarını belirten Libya hükümeti, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin otoritesini kabul etmeyen ülkeler arasında Amerika Birleşik Devletleri'nin de bulunduğunu hatırlattı.

Şimdiye kadar çoğunlukla Afrika ülkelerindeki savaş suçlarını gündemin alan mahkemenin yargıladığı ülkeler arasında Uganda, Kongo, Orta Afrika Cumhuriyeti, Darfur, Fildişi Sahili, Kolombiya, Irak, Filistin ve Kolombiya gibi ülkeler var.

 

BBC-TÜRKÇE/16.05.2011

Yorum Gönder

Yorum göndermek için Oturum aç

Reklam

unicef

Trablus Hava Durumu

Bingazi Hava Durumu

Döviz Kuru

Twitter LibyaTR

Son Dakika

Yeni Forum Mesajları

Etiket Bulutu

Son Yorumlar

Toplist

toplist

toplist

biber hapı
Zirve100 Site ekle


site ekle tatil uçak bileti altin fiyatlari otobüs bileti

Toplist sitesi
Toplist sitesi