KADDAFİ’YE 7 GÜN

Kategoriler: HABERLER Ekleyen: Anerka | Etiketler: , , , ,

NATO'ya bağlı ülkelerle, Arap devletleri ve diğer örgütlerin katılımından oluşan Libya temas grubu, muhaliflere mali yardım dahil, Libya'yla ilgili strateji belirlemek üzere Roma'da bir araya geldi.

Görüşmelerde isyancılara milyonlarca dolar değerinde tıbbi malzeme, gıda ve mühimmat sağlanması ya da ihtiyaçlarını karşılayabilmek üzere petrol satmalarına yardımcı olunması gibi konu başlıkları bulunuyor.

 

Ancak İtalya'nın bu toplantıyı bir yol haritası ve büyük olasılıkla Libya'ya yönelik askeri müdahaleye son verilmesi için bir tarih belirlenmesi yolunda değerlendirebileceği tahmin ediliyor. Temas grubunun diğer üyelerinin bunu kabul etmeye kolay kolay yanaşmayacakları yolunda yorumlar yapılıyor.

 

SİLAHLANDIRMA SÖZ KONUSU OLABİLİR 
Öte yandan grup, isyancıları silahlandırma fikrine dönebilir; ancak Duncan Kennedy'nin aktardığına göre bunun da fazla destek gören bir fikir olmadığı anlaşılıyor. Bir diğer seçenek ise petrol ve petrol ürünlerine yönelik yaptırımların sıkılaştırılması, ki bu fikre İngiltere sıcak bakıyor.

Roma toplantısında siyasi bir çözüm arayışı da yok değil, ancak isyancılar daha önceden Kaddafi iktidarda kaldığı müddetçe hiçbir ilerleme kaydedilemeyeceğinin altını çizmişlerdi.

 

KADDAFİ'NİN PARALARI MUHALİFLERE
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İtalya'nın başkenti Roma'da başlayan Libya Temas Grubu toplantısında yaptığı konuşmada, ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin Kaddafi muhaliflerini desteklemek için dondurulan 30 milyar dolardan fazla paranın bir kısmını serbest bırakacağını söyledi.

Clinton, Obama yönetiminin Amerikan Kongre'sinden, Libya halkına yardım için para musluklarının açılmasına izin veren bir kararı kabul etmesini isteyeceğini ifade etti. Grubun önceki toplantısı, muhaliflerin kurduğu Ulusal Geçiş Konseyi'ni İtalya ve Fransa ile tanıyan üç ülkeden biri olan Katar'ın başkenti Doha'da yapılmıştı.

 

DAVUTOĞLU'NUN ATEŞKES PLANI
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Roma'da bulunuyor. Davutoğlu, burada Libya yönetimine teklif edilen ateşkes planını da açıkladı. Plana göre Kaddafi'ye 7 gün verilecek ve politik değişimin öncesinde istifa etmesi istenecek.

LİBYA'DAN TEPKİ GECİKMEDİ
Öte yandan Libya hükümeti, Kaddafi'nin görevinden ayrılması önerisine tepki gösterdi.

Hükümet sözcüsü Musa İbrahim, ''Roma'da bugün toplanan Libya Temas Grubu'nun yaptığı gibi, Kaddafi'ye git demek ahlaki değil, meşru değil, mantıklı değil'' ifadesini kullandı.

Sözcü, ''Onlar Libyalılara şunu diyorlar: 'Siz kendiniz için neyin iyi olduğunu bilmiyorsunuz, hata yapmayasınız diye kötü tercihleri sizden alıp sadece iyi tercihleri önünüze koyacağız. Bu ahlaki değil, meşru değil, mantıklı değil'' dedi.

Temas Grubu toplantısına atfedilen önemi de kınayan Sözcü, ''Dünya daha ziyade Trablus'ta bir araya gelen aşiretleri dinlemeli, Roma'da toplananları değil. Hangi ses daha önemli? (ABD Dışişleri Bakanı) Hillary Clinton'ınki mi yoksa Libya'daki 2 bin aşiret liderininki mi?'' diye konuştu.

 

NTVMSNBC/05.05.2011

Yorum Gönder

Yorum göndermek için Oturum aç

Reklam

unicef

Trablus Hava Durumu

Bingazi Hava Durumu

Döviz Kuru

Twitter LibyaTR

Son Dakika

Yeni Forum Mesajları

Etiket Bulutu

Son Yorumlar

Toplist

toplist

toplist

biber hapı
Zirve100 Site ekle


site ekle tatil uçak bileti altin fiyatlari otobüs bileti

Toplist sitesi
Toplist sitesi