KADDAFİ VE WADE’DEN “AFRİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ” ÇAĞRISI

Kategoriler: Kategorilenmemiş Ekleyen: Anerka | Etiketler: ,

Senegal'in başkenti Dakar'daki Siyahi Sanatları Dünya Festivali'ne davetli Libya lideri Muammer Kaddafi ve Senegal Devlet Başkanı Abdoulaye Wade, "Afrika Birleşik Devletleri kurulması" çağrısı yaptı.

Muammer Kaddafi, festivalde yaptığı konuşmada, "Bizi yeni bir egemenlik altına almak istiyorlar. Afrika, tüm dünyanın kurtlarının maden ve su kaynaklarını yağmalayarak parçalamak istedikleri bir av gibi. Kahrolsun emperyalizm! Afrika yeniden köle olmamak için birleşmeli. Afrika kıtasının bir milyon askeri olan tek bir orduya sahip olması için bir birlik hükümeti hayata geçirilmeli" dedi.

Konuşması Fransızcaya tercüme edilen ve geleneksel kıyafetiyle hitap eden Kaddafi, Güney Afrika ordusunun bile NATO ve ABD önünde lafı olmayacağını söyleyerek, Libya'nın dahi tek başına kendi karasularını koruyamadığını ifade etti.

84 yaşındaki Devlet Başkanı Wade de Kaddafi'yi kutlayarak, mevkidaşının Afrika Birleşik Devletleri kurmak için mücadele verdiğini söyledi.

Her iki devlet adamı, Senegal'in bağımsızlığının 50. yıldönümü için geçen Nisan’da açılan ve Kuzey Koreliler tarafından yapılan, Afrika'nın Yeniden Doğuşu adlı dev heykele çıkan basamaklar üzerinde yüzlerce gence hitaben konuştu.

 

(AA/15.Aralık.2010)

Yorum Gönder

Yorum göndermek için Oturum aç

Reklam

unicef

Trablus Hava Durumu

Bingazi Hava Durumu

Döviz Kuru

Twitter LibyaTR

Son Dakika

Yeni Forum Mesajları

Etiket Bulutu

Son Yorumlar

Toplist

toplist

toplist

biber hapı
Zirve100 Site ekle


site ekle tatil uçak bileti altin fiyatlari otobüs bileti

Toplist sitesi
Toplist sitesi