IMF’YE GÖRE TÜRKİYE VE LİBYA BÜYÜYOR

Kategoriler: HABERLER Ekleyen: Anerka | Etiketler: , ,

 

Türkiye, Avrupa'da 2010-2011 döneminde yüzde 5'in üzerinde büyüyecek 3 ülkeden biri olacak ve Belarus'un ardından ikinci sırada yer alacak. Libya ise Afrika'nın büyüyen ülkeleri arasında.

 

Anadolu Ajansı’nın 24.Kasım.2010 tarihli haberine göre, Avrupa'da ortalama yüzde 5'in üzerinde büyüyecek bir diğer ülke de Kosova olacak.

 

Asya'da Çin, Hindistan, Endonezya, Afrika'da ise Mısır, Etiyopya yüzde 5'in üzerinde büyüyecek. Dünya devleri ABD, Kanada, Rusya ve Japonya ise yüzde 2 ile 5 arasında büyüyecek. Söz konusu dönemde, ekonomisi gerileyecek ülkeler de Yunanistan, Venezüella ve Romanya olacak.

AA muhabirinin IMF verilerinden yaptığı hesaplamalara göre, 2010-2011 döneminde Avrupa'da en fazla büyümeyi gerçekleştirecek ülke yıllık ortalama yüzde 6,92 ile Belarus olacak. Türkiye, Belarus'un ardından yıllık ortalama yüzde 5,84 ile ikinci ve Kosova da yüzde 5,39 ile üçüncü sırada yer alacak.

Bu arada Türkiye ekonomisi OECD'nin son raporuna göre, bu yıl yüzde 8,2, gelecek yıl yüzde 5,3 ve 2012 yılında ise yüzde 5,4 büyüyecek.

 

IMF'ye göre, Belarus bu yıl yüzde 7,2, gelecek yıl yüzde 6,2, Türkiye bu yıl yüzde 7,8, 2011 yılında yüzde 3,6, Kosova ise bu yıl yüzde 4,6, gelecek yıl da yüzde 5,9 büyüyecek.

Asya'da, Çin, Hindistan, Endonezya, Suriye, Irak, Yemen, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan, Afganistan, Moğolistan, Güney Kore, Bangladeş, Myanmar, Tayland, Laos, Vietnam, Kamboçya, Malezya, Filipinler, Tayvan yüzde 5'in üzerinde büyüyecek.

Afrika'da ise Mısır, Libya, Sudan, Etiyopya, Mali, Gana, Nijerya, Liberya, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Uganda, Angola, Tanzanya, Mozambik, Botswana, Zimbabve ve Zambiya, Latin Amerika'da Brezilya, Dominik Cumhuriyeti, Peru, Şili, Arjantin, Paraguay, Uruguay, Okyanusya da ise Papua Yeni Gine bulunuyor.

-YÜZDE 2-5 ARASINDA BÜYÜYECEK ÜLKELER-

Yüzde 2 ile 5 arasında büyüyecek ülkeler arasında da ABD, Kanada, Rusya, Japonya, Meksika, Almanya, İsveç, Finlandiya, Polonya, Meksika, İran, Pakistan, Suudi Arabistan, Güney Afrika Cumhuriyeti, Cezayir, Fas yer alıyor.

Dünyanın büyük ekonomileri arasında bulunan İngiltere, Fransa, İtalya, Hollanda, İsviçre, İspanya, İrlanda, İzlanda ise yüzde 0 ile 2 arasında büyüyecek.

Yorum Gönder

Yorum göndermek için Oturum aç

Reklam

unicef

Trablus Hava Durumu

Bingazi Hava Durumu

Döviz Kuru

Twitter LibyaTR

Son Dakika

Yeni Forum Mesajları

Etiket Bulutu

Son Yorumlar

Toplist

toplist

toplist

biber hapı
Zirve100 Site ekle


site ekle tatil uçak bileti altin fiyatlari otobüs bileti

Toplist sitesi
Toplist sitesi