HUGO CHAVEZ LİBYA ‘DA

Kategoriler: HABERLER Ekleyen: Anerka | Etiketler:

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez uluslararası ziyaretleri kapsamında Libya’ya gitti. Chavez bu ziyaretin ardından Cezayir ve Portekiz’e gidecek.
Libya Devrimi lideri Muammer Kaddafi ile görüşmesinde enerji, jeopolitik durum ve Güney ülkelerinin bütünleşmesi konularının ele alınması bekleniyor.

İki liderin 2011 yılında Libya’da yapılacak olan 3. Güney Amerika – Afrika Zirvesinin düzenlenmesiyle ilgili ayrıntıları da görüşmesi bekleniyor. Bir önceki zirve 2009 yılında Venezuela’daki Margarita Adasında yapılmıştı.

Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Chavez ve Kaddafi’nin görüşmelerinin bugün de sürmesi bekleniyor.

Bölge gezisinde Chavez, Suriye ile 6, İran ile 11 antlaşma imzaladı. Bu antlaşmalar ulaşım, ticaret, enerji, altyapı, eğitim, tarım, finans ve teknoloji transferi alanlarında işbirliğinin artırılmasına yönelik.

Prensa Latina’nın haberine göre, ekonomik gelişmenin ana gündem maddesi olduğu ziyaretlerinde Chavez, ziyaret ettiği Rusya, Belarus, Ukrayna, İran ve Suriye’de, dünyada artık ABD’nin tek kutuplu hegemonyasının yerine çok kutuplu bir sistem kurulması gerektiğini de vurguluyor.

Chavez ziyaretlerini Cezayir ve Portekiz’deki temaslarının ardından sonlandıracak. Cezayir’deki temaslarının ağırlıklı olarak petrol sektörüyle ilgili olması beklenirken, Portekiz’de ana gündem maddesinin eğitim olacağı tahmin ediliyor. Venezuela özellikle ilk ve orta eğitim için gereken bilgisayar altyapısının yerel olarak üretilmesi için teknoloji transferi yapılmasını hedefliyor.

 

Kaynak: http://www.nationalturk.com/hugo-chavez-libya-145693

Yorum Gönder

Yorum göndermek için Oturum aç

Reklam

unicef

Trablus Hava Durumu

Bingazi Hava Durumu

Döviz Kuru

Twitter LibyaTR

Son Dakika

Yeni Forum Mesajları

Etiket Bulutu

Son Yorumlar

Toplist

toplist

toplist

biber hapı
Zirve100 Site ekle


site ekle tatil uçak bileti altin fiyatlari otobüs bileti

Toplist sitesi
Toplist sitesi