ERDOĞAN’IN LİBYA TEMASLARI

Kategoriler: HABERLER Ekleyen: Anerka | Etiketler: , , , ,

 

Başbakan Erdoğan, ''Kaddafi İnsan Hakları Ödülü''nü almasının ardından Radisson Sas Oteli'nden ayrılırken basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Erdoğan, Libya'daki temaslarıyla ilgili bir soruya şu yanıtı verdi:

''Bugün öncelikle AB Afrika Zirvesi'ne katıldım. Burada bir konuşma yaptım. Bu konuşmamda ağırlıklı olarak gerek AB gerek Afrika ülkeleri arasındaki dayanışmanın bütün değişik alanlarda yapılması konusuna değindim. Tabii bir diğer yandan da Afrika'yı adeta böyle bir dilenci noktası durumunda görmek değil, tam aksine burada Avrupalı yatırımcıların aynı şekilde bizim ülkemizden yatırımcıların yapması gereken yatırımlar oradaki insan gücünü aslında tecrübeyle bilgiyle ve sermayeyle desteklemenin gereğini ortaya koyduk. Bunu bir iane, bir yardım şeklinde değil adeta insanlığın dayanışması olarak ortaya koymaya çalıştık.

Daha sonra Sayın Kaddafi ile Türkiye Libya arasındaki ilişkileri değerlendirme fırsatı bulduk. Sağ olsun tabii burada yoğun bir şekilde şu anda Türk girişimcileri yatırımlara başladı. Yatırım yapanlar var, aynı şekilde burada aldıkları işler sebebiyle yoğun bir şekilde Libya'nın gerçekten değişimine, dönüşümüne katkısı olan firmalarımız var. Onlar yoğun bir şekilde devam ediyor. Ve şu anda da Türkiye – Libya arasındaki bu boyut her geçen gün daha da iyi bir konuma doğru gidiyor. Bunu kendileriyle görüştük.''

Erdoğan, ''Libya Lideri Muammer Kaddafi'nin Türkiye'ye bir ziyaret gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceğine'' ilişkin bir soru üzerine, ''Tabii ben Sayın Cumhurbaşkanımız adına daha önce kendilerine söylemiştim. Arzuları var ama bugün tekrar böyle bir şeyi söyleme fırsatını bulamadım. Ama bütün bunların dışında Sayın Kaddafi dışında birçok liderle görüşme fırsatım oldu. Ağırlıklı olarak Barroso ve Sayın Berlusconi ile görüşmem oldu. Onlarla yaptığımız görüşme daha çok AB ve İtalya-Türkiye Zirvesi'ne yönelik oldu. Biliyorsunuz İtalya ile ertelenen bir zirve konumuz var. Onu Sayın Berlusconi ile görüştük. Bu arada Yunanistan Başbakanı Sayın Papandreu ile de bir görüşmemiz oldu. Diğer bazı liderlerle de ayak üstü görüşme fırsatını bulduk'' yanıtını verdi.

 

 

AA – Adem Kadam

Yorum Gönder

Yorum göndermek için Oturum aç

Reklam

unicef

Trablus Hava Durumu

Bingazi Hava Durumu

Döviz Kuru

Twitter LibyaTR

Son Dakika

Yeni Forum Mesajları

Etiket Bulutu

Son Yorumlar

Toplist

toplist

toplist

biber hapı
Zirve100 Site ekle


site ekle tatil uçak bileti altin fiyatlari otobüs bileti

Toplist sitesi
Toplist sitesi