ERDOĞAN: KADDAFİ DERHAL İKTİDARI BIRAKMALIDIR!

Kategoriler: HABERLER Ekleyen: Anerka | Etiketler: , , ,

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi'nin görevini bırakmasını ve Libya'dan uzaklaşmasını istedi. Erdoğan, "Libya liderinin daha fazla kana sebebiyet vermeden ülkesinin geleceği için Libya'dan uzaklaşmasını yönetimden çekilmesini arzu ediyoruz. " dedi. 

Başbakan Erdoğan Libya'daki son durumu değerlendirmek üzere WOW Otel'de basın toplantısı düzenledi. Gelişmeleri en başından itibaren takip ettiklerini belirten Erdoğan, "Libya'daki gelişmelere kayıtsız olmamız Libya halkına sırtımızı dönmemiz asla söz konusu olamaz. Libya meselesine en başından itibaren hassasiyetle yaklaştık. Her zaman ifade ettiğim gibi Libya'da birilerinin yaptığı gibi petrol kuyularını değil toprak üzerindeki canları gördük. Bizim Libya tavrımız taraf tutmak şeklinde olmamıştır. Bizim Libya tavrımız şov yapmaya, buradan bir rant elde etmeye yönelik olmamıştır, tavrımız tamamen insani tavır olmuştur. Bir tek kişinin dahi burnunun kanamasını önlemeye yönelik bir tavır olmuştur. Bu tavrımızın muhalifler tarafından ve bazı ülkeler tarafından art niyetli bir kampanya ile yanlış aksettirildiğini biliyoruz. Libya'da Türkiye aleyhinde bir kampanya başlatıldı. İnfial oluşturulmaya çalışıldı. Muhalifler nezdinde bir infial uyandırılmaya çalışılıyor. " diye konuştu. 

 Kaddafi 'nin görevini bırakmasını isteyen Erdoğan, "  Kaddafi   kanı, gözyaşını, baskıyı, kendi halkına saldırıyı tercih etti. Libya meselesinde artık söz tükenmiştir. Libya'da yönetimi elinde tutan Muammer Kaddafi'nin derhal iktidarı bırakmalı, üzerindeki tarihi, insani sorumluluğu yerine getirmelidir. Mevcut şartlar altında en uygun yolu tercih etmeli ve emaneti gerçek sahibi olan Libya halkına iade etmelidir. Libya bir ailenin değildir. Libya'da dökülen kan Libyalıların kanıdır. Kan üzerine istiklal, istikbal ve barış, adalet tesis edilemez. Libya liderinin daha fazla kana sebebiyet vermeden ülkesinin geleceği için Libya'dan uzaklaşmasını, yönetimden çekilmesini arzu ediyoruz. Biz ilkeli kararlı dış politikamızla bölgede barış ve istikrarı sağlamaya devam edeceğiz. " şeklinde konuştu. 

 

CHA/03.05.2011

 

Yorum Gönder

Yorum göndermek için Oturum aç

Reklam

unicef

Trablus Hava Durumu

Bingazi Hava Durumu

Döviz Kuru

Twitter LibyaTR

Son Dakika

Yeni Forum Mesajları

Etiket Bulutu

Son Yorumlar

Toplist

toplist

toplist

biber hapı
Zirve100 Site ekle


site ekle tatil uçak bileti altin fiyatlari otobüs bileti

Toplist sitesi
Toplist sitesi