DIŞ TİCARET MÜSTEŞARLIĞI’NDA LİBYA İZLEME MASASI KURULDU

Kategoriler: HABERLER Ekleyen: Anerka

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın talimatı ile Dış Ticaret Müsteşarlığı'nda Libya İzleme Masası oluşturuldu. 

Devlet Bakanlığı'ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada Libya'nın Bingazi ve Derne şehirlerinde 17 Şubat akşamı başlayan olaylar sırasında buralarda faaliyet yürüten Türk müteahhitlik firmalarından bir bölümünün şantiyelerine göstericiler taafından saldırı ve yağmalanma olayı yaşandığı belirtildi. 

Açıklamada, Libya'daki olaylarla ilgili değerlendirmek yapmak üzere Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan başkanlığında Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), Türkiye İnşaat İşverenleri Sendikası (INTES) Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve bu ülkede iş yapan müteahhitlik firmalarının katılımlarıyla bir değerlendirme toplantısının yapılacağı kaydedildi. Toplantıda son olaylara ilişkin firmalar ile çatı kuruluşların görüşleri çerçevesinde bir eylem planı oluşturulması öngörüldüğü ifade edildi. 

Öte yandan iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin izlenmesi amacıyla oluşturulan Yatırım, Dış Ticaret ve Müteahhitlik Çalışma Grupları'nın daha önceden planlanan bir program çerçevesinde ilk toplantısını 24-26 Şubat tarihleri arasında Ankara'da yapacağı ifade edildi. Açıklamada, bu toplantıda son olaylara ilişkin değerlendirmelerin Libyalı üst düzey yetkililerle paylaşılacağı aktarıldı. 

Son dönemde iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerde önemli artışlar yaşandığına işaret edilen açıklamada, 2010 yılında Türkiye'nin Libya'ya ihracatının 1 milyar 935 milyon Dolar olarak gerçekleştiği vurgulandı. Türk Müteahhitlik sektörünün bu ülkede üstlendiği toplam iş tutarının 23 milyar doları aştığı, 2011 yılı itibariyle sürmek olan işlerin tutarının 15 milyar dolara yaklaştığı bildirildi. Firmaların ve işadamlarının yaşanan olaylardan zarar görmemesi için her türlü önlemin aldığına dikkat çekildi.

 

CHA/20.02.2011

Yorum Gönder

Yorum göndermek için Oturum aç

Reklam

unicef

Trablus Hava Durumu

Bingazi Hava Durumu

Döviz Kuru

Twitter LibyaTR

Son Dakika

Yeni Forum Mesajları

Etiket Bulutu

Son Yorumlar

Toplist

toplist

toplist

biber hapı
Zirve100 Site ekle


site ekle tatil uçak bileti altin fiyatlari otobüs bileti

Toplist sitesi
Toplist sitesi