CIA’YE LİBYA YETKİSİ

Kategoriler: HABERLER Ekleyen: Anerka | Etiketler: , ,

Amerikan basını Obama'nın, Libya’daki isyancılara yardım etmesi için CIA’ye emir verdiğini yazdı.

ABD Başkanı Barack Obama hiçbir Amerikan askerinin Libya toprağına adım atmayacağını pek çok kez tekrarladı. Ancak Amerikan basınında yer alan haberler bunun tersini iddia ediyor. ABC News’te yer alan bir habere göre Başkan Obama, Libya’da gizli operasyonlar yapması için CIA’ye izin veren bir emre imza attı.

İsmi açıklanmayan Amerikalı yetkililere dayandırılan habere göre her ne kadar verilen emir isyancılara doğrudan silah yardımını içermiyorsa da bunun koşullarını hazırlıyor. Resmi ağızlar konuyla ilgili suskunluğunu korurken, kararın Libya’daki gizli operasyonların önünü açtığı belirtiliyor.

New York Times ve Washington Post’ta yer alan ve yine Amerikalı yetkililere dayandırılan haberlerde de CIA ajanlarının hava saldırıları için istihbarat toplamak için Libya’ya gönderildiği aktarıldı.

Washington Post’un haberine göre, son günlerde Kaddafi’nin karşı saldırısı ile geri çekilmek zorunda kalan isyancılara silah sağlamak ve destek vermek de ajanların görevleri arasında. New York Times da ajanların, isyancılarla temasa geçeceklerini iddia etti. Ajanların hedeflerinden biri de Kaddafi’ye bağlı birliklerin ne kadar güçlü olduğu ve nerelerde konuşlandığı ile ilgili bilgilere ulaşıp, muhaliflere yardımda bulunabilmek.

Gazete ayrıca Washington tarafından reddedilse de ajanların küçük gruplar halinde haftalardır Libya’da faaliyet yürüttüklerini ileri sürdü.

İNGİLİZLER DE LİBYA’DA 
New York Times’da yer alan haberde Libya’da gizli görev yürüten tek ülkenin ABD olmadığı, İngiliz istihbaratının da bu ülkede faaliyetlerde bulunduğu belirtildi. İddiaya göre, Amerikalılar’ın yanı sıra İngiliz özel kuvvetlerine ve gizli servis MI6’ya bağlı onlarca İngiliz görevli de Trablus’ta bulunuyor. İngiliz ajanlarının görevi füze bataryaları, topçu mevzileri gibi askeri bilgileri toplayarak, hava saldırılarını yönlendirmek.

 

NTVMSNBC/31.03.2011

Yorum Gönder

Yorum göndermek için Oturum aç

Reklam

unicef

Trablus Hava Durumu

Bingazi Hava Durumu

Döviz Kuru

Twitter LibyaTR

Son Dakika

Yeni Forum Mesajları

Etiket Bulutu

Son Yorumlar

Toplist

toplist

toplist

biber hapı
Zirve100 Site ekle


site ekle tatil uçak bileti altin fiyatlari otobüs bileti

Toplist sitesi
Toplist sitesi