BÜYÜKELÇİLİK DUYURUSU

Kategoriler: HABERLER, İŞ HAYATI Ekleyen: Anerka | Etiketler: , ,

 

TC Trablus Büyükelçiliği'nin 5 Mayıs 2010 tarihinde gerçekleştirilen "İşadamları Bilgilendirme Toplantısı" hakkındaki 9 Mayıs 2010 tarihli duyurusu şöyledir: 

 

1- Libya’da faaliyet gösteren Türk Şirketlerinin temsilcileri ile düzenli aralıklarla yapmakta olduğumuz bilgilendirme toplantılarının bir yenisi 5 Mayıs 2010 tarihinde Büyükelçiliğimizde gerçekleştirilmiştir. Ana gündem maddesi hakediş ödemeleri sorunu olan toplantıya çoğunluğu müteahhitlik sektöründen 65 işadamımız katılmıştır.

2- Toplantıya katılanlardan iki işadamımız, hakediş ödeme sorunu ile ilgili olarak Büyükelçiliğimize yazılı başvuruda bulunacaklarını belirtmiştir. Öte yandan, 3 firmamız da Bingazi Başkonsolosluğumuza başvurarak hakediş ödemeleriyle ilgili olarak sorun yaşadıklarını bildirmişlerdir. Bahsekonu 5 firmamızın sorunlarının çözümü yönünde ilgili Libya makamları nezdinde girişimde bulunulacaktır. Bunun dışında sorun yaşayan firmalarımızın da şikayetlerini hukuken tevsik edecek belgelerle birlikte Büyükelçiliğimize müracaat etmeleri rica olunur.

3- Toplantıya katılan işadamlarımızın dile getirdikleri bazı ortak sorunlar aşağıda özetlenmiştir.

-Yerel işçi çalıştırma zorunluluğu çerçevesinde, masrafları esasen şirketlerce karşılanan sözkonusu işçilerin staj ve eğitimlerinin Türkiye’de gerçekleştirilmesi daha yararlı olacaktır. Buna yönelik bir mekanizmanın kurulması gerekmektedir,

-Sözleşmelerde hükme bağlanmış olmasına rağmen, demir, çimento ve akaryakıt alımlarında her seferinde şirketlerimiz fiyat farkı ödemektedir.

-Kısa süreli projelerde, Libya bürokrasisinin yavaşladığından dolayı, Türk işçilerine oturum alınamamakta ve bilahare kaçak durumuna düşen işçilerimizin Libya’dan çıkışlarında ceza ödenmektedir.

-Üçüncü ülke uyruklu işçilerin sağlık sigortaları firmalarımız tarafından ödendiği halde, sözkonusu işçilerLibya devlet hastanelerinden ücretsiz yararlanamamakta ve özel hastanelerde tedavi görmektedirler.

Bu sorunlar Büyükelçiliğimizce not edilmiş olup, uygun zeminlerde ilgili makamlar nezdinde ele alınarak takip edilecektir.

4. Libya’daki işadamlarımıza yönelik bu tür bilgilendirme toplantılarına önümüzdeki dönemde de devam edilmesi öngörülmektedir.

Yorum Gönder

Yorum göndermek için Oturum aç

Reklam

unicef

Trablus Hava Durumu

Bingazi Hava Durumu

Döviz Kuru

Twitter LibyaTR

Son Dakika

Yeni Forum Mesajları

Etiket Bulutu

Son Yorumlar

Toplist

toplist

toplist

biber hapı
Zirve100 Site ekle


site ekle tatil uçak bileti altin fiyatlari otobüs bileti

Toplist sitesi
Toplist sitesi