BÜYÜKELÇİ ŞAHİNKAYA’NIN RÖPORTAJI

Kategoriler: HABERLER Ekleyen: Anerka | Etiketler: , , ,

 

Libya’nın en çok izlenen devlet televizyonu Cemahiriye TV-1, Büyükelçimiz Sayın S. Levent Şahinkaya ile bir röportaj gerçekleştirmiştir. Cemahiriye TV-1’in 5.Temmuz.2010 tarihli ana haber bülteninde yayınlanan mülakatta yer alan soru ve yanıtların çevirisi aşağıda sunulmaktadır.

-Cemahiriye TV: Türkiye, Filistin halkının maruz kaldığı Siyonist suçların mahiyetini dünyaya duyurabildi mi?

 

Büyükelçi Şahinkaya: Türkiye, dost ve kardeş Filistin halkının çektiği sıkıntıları dünyaya duyurmak için her zaman gerekli girişimleri yapmıştır ve bundan sonra da yapacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımız Sayın Başbakanımız ve Sayın Dışişleri Bakanımız başta olmak üzere, siyasi yetkililerimiz uygun platformlarda, gerek uluslararası planda, gerekse ikili planda gerekli temas ve girişimleri yapmaktadırlar.

 

Bildiğiniz gibi, İsviçre'de düzenlenen Davos Ekonomi Forumunda Sayın Başbakanımız İsrail Cumhurbaşkanı ile beraber bulunduğu platformda Filistin halkının içinde bulunduğu sıkıntıları gündeme getirmiştir. Daha sonra, hatırlayacağınız gibi, Sayın Başbakanımız geçtiğimiz Mart ayında Libya’nın Sirt kentinde yapılan Arap Ligi toplantısında konuyu dile getirmiştir. En son hatırlayacağınız gibi, Haziran ayında İstanbul'da yapılan Türk-Arap İşbirliği Forumunda da Sayın Başbakanımız Filistin sorunuyla ilgili görüşlerini dünya kamuoyuna açıklamıştır. Türkiye, Filistin halkının Gazze'ye uygulanan ambargo ve abluka nedeniyle çektiği sıkıntıların hafifletilmesi için girişimlerini siyasi planda, bürokratik planda ve sivil toplum olarak  sürdürecek, görüşlerini kamuoyuna duyurmaya devam edecektir. İsrail'in insani yardım götüren filoya yaptığı askeri saldırı uluslararası hukuku ihlal eden, kabul edilemez bir saldırıdır. Biz bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz ve bunun takipçisi olacağız. İsrail'in işlediği suçu kabul etmesini istiyor ve İsrail'in Türkiye'den resmen özür dilemesini bekliyoruz. Ayrıca, İsrail'in bu olayda zarar görenlere tazminat ödemesini talep ediyoruz. Bu konuyu uluslararası platformlarda ve ikili düzeyde, uluslararası hukuk çerçevesinde kalarak takip edeceğiz.

 

-Cemahiriye TV: Kardeş Lider Kaddafi’nin, İslam dünyasının karşı karşıya kaldığı tehlikeler çerçevesinde, bir İslam Birliği aracılığıyla dünyaya karşı bir strateji oluşturma çağrısını nasıl değerlendirmektesiniz?

 

Büyükelçi Şahinkaya: Kardeş Lider'in uluslararası barış ve güvenlik için 40 yıldır yaptığı mücadeleyi ve ileri sürdüğü fikirleri takdirle karşılıyoruz. Kardeş Lider, en son hatırladığım kadarıyla 25 Şubat'ta Mevlit kutlamalarında İslam alemine karşı yapılan saldırılarla ilgili önerilerde bulunmuştu. O sırada ben de Bingazi'de idim ve o etkinliklere katılarak Kardeş Lider'in bu önerilerini dinlemiştim. Elbette İslam’a karşı yapılan haksızlıkların bertaraf edilmesi hususunda Arap ve İslam alemi birlik içinde olmalıdır. Bu bağlamda, Kardeş Lider'in önerileri hayırhahlıkla değerlendirilmelidir. Biz bu önerileri olumlu karşılıyoruz. İslam Konferansı Örgütü'nün ve Arap Ligi Teşkilatı'nın, bu önerilerin olumlu şekilde değerlendirilip fiiliyata geçirilmesi hususunda gerekli tedbirleri alacağını ümit ediyoruz. Bildiğiniz gibi, Medeniyetler İttifakı adı verilen bir girişim sürdürülmektedir dünyada.  Bu girişimin eşbaşkanlarından birisi de Türkiye Başbakan’ı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dır. Medeniyetler İttifakı girişiminin de bu bağlamda önemli olduğunu düşünmekteyiz.

 

-Cemahiriye TV: Türkiye-Libya ilişkileri hangi aşamadadır? Bu ilişkileri daha fazla geliştirme ve destekleme yolları nelerdir?

 

Türkiye ve Libya, dost ve kardeş iki ülkedir. Türk ve Libya halkları kardeştir. Bugünkü ilişkilerimiz iyi bir düzeydedir; ancak biz ilişkilerimizin düzeyini yeterli görmüyoruz. İlişkilerimizin düzeyi daha ileride olmalıdır. Siyasi, ekonomik, kültürel ve diğer alanlarda çeşitli anlaşmalar imzalamak suretiyle ilişkilerimizin çeşitlendirilmesi üzerinde çalışmalıyız. İlişkilerimiz sadece ekonomi ve ticaretle sınırlı kalmamalıdır. İlişkilerimizi sağlık, tarım, eğitim, turizm gibi alanlarda da geliştirmeliyiz. Bunun için çaba göstermeliyiz. Libya ile özel stratejik ilişkiler kurmak istiyoruz, ortak şirketler kurmak istiyoruz. Türkiye'nin Libya'ya daha fazla yatırım yapmasını ve Libya'nın da Türkiye'ye daha fazla yatırım yapmasını bekliyoruz. Türk ve Libya halkları birbirlerini daha fazla tanımalıdırlar. Bunun için turizm ilişkilerimizi geliştirmemiz gerekiyor. Türkiye'den Libya'ya, Libya'dan Türkiye'ye günde üç uçak seferi bulunmaktadır. Bu vesileyle dost ve kardeş Libya halkını Türkiye'yi daha fazla ziyaret etmeye davet ediyorum. Bizi birbirimize bağlayan tarihi ve kültürel bağlar, ilişkilerimizin geleceğinin çok daha gelişmiş ve parlak olacağının dayanağını oluşturmaktadır. Son olarak şunu söylemek istiyorum: Biz Libya'yı stratejik bir ortak olarak görüyoruz. Libya ile Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi kurmak istiyoruz.”

 

 

Kaynak: http://trablus.be.mfa.gov.tr/ShowAnnouncement.aspx?ID=3185

 

Yorum Gönder

Yorum göndermek için Oturum aç

Reklam

unicef

Trablus Hava Durumu

Bingazi Hava Durumu

Döviz Kuru

Twitter LibyaTR

Son Dakika

Yeni Forum Mesajları

Etiket Bulutu

Son Yorumlar

Toplist

toplist

toplist

biber hapı
Zirve100 Site ekle


site ekle tatil uçak bileti altin fiyatlari otobüs bileti

Toplist sitesi
Toplist sitesi