Bingazi Hakkında Genel Bilgi

Kategoriler: Alışveriş, Gezi, Yeme-İçme Ekleyen: admin | Etiketler:

 

Genel Bilgiler

Alan: 43,535 km²
Nüfus: 1.470.987
Para Birimi: Libya Dinarı
Telefon Kodu: 00 218 61
Zaman Dilimi: GMT +1
Konuşulan Dil: Arapça
Web Sitesi: http://www.libyan-tourism.org/
Havalimanı:

Benina Uluslararası Havalimanı
Adres :Benghazi – Benina International Airport Box 1, Benghazi, LIBYAN SOC PEOPLES´ ARAB JAMAHIRIYA
Telefon :+218 (0)61 97147

Libya’nın en yoğun nüfuslu ikinci kenti Bingazi, aynı zamanda Doğu Libya’nın da başkenti. Libya’nın batısı Mağribin, diğer bir deyişle Kuzeybatı Afrika kentlerinin havasını taşırken Bingazi, Ortadoğu havasına sahip bir kent görünümünde.

Sidra Körfezi’ne kurulmuş Bingazi kentinin dört yanı parklar ve göllerle donanmış. Sayıları Trablus’taki kadar olmasa da yetmişli yıllardan kalma beton binalar yine de dikkat çekiyor.

Harita


Gezilebilecek Yerler

Kentin görülmesi gerekenler listesi; El Muntazah Parkı, hayvanat bahçesi, El Funduq Pazaryeri ve büyük arkeolojik alanlar şeklinde oluşturulabilir. Hükümet binaları, oteller ve sıradan konutlar bile kendine özgü bir mimari karakter taşıyor.

Şehrin oldukça güzel sahilleri cazibesini arttıran başka bir değer olarak sayılabilir.

Bingazi’de insanlar oldukça dost canlısı ancak İngilizce bilenlerin sayısının fazla olmadığını belirtmek gerek. Pazar yerlerinde görmeye alışık olduğumuz bir manzara Bingazi’de sokakların, toplu alanların bir alışkanlığı; insanlar birbirleriyle anlaşırken bile yüksek sesle konuşuyor. Bağırıp çağırma gibi tınlayan bu sesler Avrupa ve Amerika’dan gibi yerlerden gelenler için başlarda tedirginlik verici olabiliyor.

Şehre turistik vizeyle gelmişseniz pasaportunuzu kaldığınız otele onaylatarak nerede kaldığınızı polis ve benzeri güvenlik noktaları için resmileştirmeniz de yarar var. Şehrin biraz dışına çıkmak ve tarihi kalıntıları görmek isterseniz yine yapmanız gereken turist bürosundan izin benzeri bir belge almak.

Kültür ve Eğlence

Halka açık yeşil parklar ve dinlenme alanları, şehirde kişi başına düşen yeşil alan oranını artırmış. Doğal dinlenme parklarının en ünlü ve büyüklerinden Al-Buduzeera görülebilir.

Bir hayvanat bahçesi olarak tasarımlanmış Al-Fuwayhat parkı, işgal zamanlarından kalma İtalyanca bir sözcük olan “al-Bosco” olarak da anılıyor. Büyük kediler, Vahşi hayvanlar filler ve kuşların yanı sıra, elektrikli taşıma ile gezilen bir bölüm de parka 1980’li yıllarda eklenmiş.

Gamal Abdel Nasser Caddesi üzerinde ve Tibesti Oteli ile karşılıklı bulunan 23 Temmuz Parkı bir su parkı olarak tasarlanmış. Cuma tatil günü olduğu için parklar, Perşembe akşamları dolup taşıyor. Kuzey Bingazi'de, El-Kwayfiya bölgesinde ve El-'Uruba yolu üzerinde yer alan al-Buduzira parkı ise bir başka dinlence ve ziyaret noktası. 

Yeme İçme

Libya mutfağında baharatın çok önemli bir yeri var. Geleneksel Libya yemekleri arasında; kebaplar, bol baharatlı patates, salata, kuskus sayılabilir.

Şehirde, batı yemeklerinden ya da standartlarından farklı yemekler yapan güzel restoranlar bulunuyor. Tibesti Otel’in arka yüzünde Türk yemekleri yapan ve fiyatları oldukça uygun yerler bulmak mümkün.

Alışveriş

Yerel alışverişin sadece Libya dinar ile olanaklı ve değişim için de büyük otellerin döviz değişim noktaları kullanılıyor. Bu tür döviz gişelerinin de 15.00'a kadar açık olduğunu bilmek gerek. Kredi kartı oldukça az noktada geçerli olarak kabul görüyor.

Alıştığınız gibi uluslararası bir alışveriş tercih ediyorsanız Benetton, Nike, Celio, Addidas, Puma gibi mağazaların yer aldığı Dubai Caddesi'ne gitmelisiniz.

Yorum Gönder

Yorum göndermek için Oturum aç

Reklam

unicef

Trablus Hava Durumu

Bingazi Hava Durumu

Döviz Kuru

Twitter LibyaTR

Son Dakika

Yeni Forum Mesajları

Etiket Bulutu

Son Yorumlar

Toplist

toplist

toplist

biber hapı
Zirve100 Site ekle


site ekle tatil uçak bileti altin fiyatlari otobüs bileti

Toplist sitesi
Toplist sitesi