BİNGAZİ’DE CENAZEDE ATEŞ AÇILDI

Kategoriler: Diğer, Diğer, HABERLER Ekleyen: Anerka | Etiketler: , ,

Libya'da 5 günden bu yana devam eden Muammer Kaddafi yönetimi karşıtı gösterilerin merkezi olan Bingazi kentinde, dün güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu ölen 35 protestocunun toplu cenazesi sırasında, hükümet yanlısı güçlerin keskin nişancı ateşi açtığı ileri sürüldü. 

AP ajansının haberine göre bir hastane yetkilisi, cenaze sırasında açılan keskin nişancı ateşinde en az 1 kişinin öldüğünü, 10'dan fazla kişinin de başından ve göğsünden yaralandığını söyledi. 

Adının açıklanmasını istemeyen hastane yetkilisi, keskin nişancı ateşinin kentteki güvenlik karargahının çatısından açıldığını kaydetti. 

Gösterilerin beşinci gününde sabah erken saatlerde Bingazi'deki protesto kamplarına özel güvenlik güçleri tarafından baskın düzenlenerek bölge boşaltılırken, ülke çapında internet bağlantılarının da kesildiği haberleri alınmıştı. 

Görgü tanıkları, özel birliklerin sabaha karşı kentteki mahkeme binasının dışında kamp kuran, aralarında avukatlar ve yargıçların da bulunduğu yüzlerce göstericiye baskın düzenlediğini anlatmıştı. 

Libya'nın doğusundaki en az 5 kentte yönetim karşıtı gösteriler düzenlenirken, merkezi New York'ta bulunan İnsan Hakları İzleme Örgütü, bugünkü olaylardan önce, son üç günde 84 kişinin öldüğünü açıklamıştı. 

-"BİNGAZİ SOKAKLARINDA HİÇ POLİS KALMADI"- 

Öte yandan, özel birliklerin protesto kampını basması ve bölgeyi boşaltması, polisin de sokaktan çekilmesinin ardından kent halkının mahalle devriyeleri kurduğu haber veriliyor. 

Bir avukat, sokakta trafik polisi dahil, tek bir polis bile görmediklerini anlatırken, kent halkı, polisin ortalıkta görünmemesini olumsuz bir işaret olarak yorumluyor. 

AP ajansına göre kent sakinleri, hükümet yanlısı güçlerin kamp baskınının ardından ev ev saldırılara geçebileceği endişelerini dile getiriyor. 

Kaddafi'nin 42 yıllık iktidarının sona ermesi talebiyle gösterilerin düzenlendiği, büyük petrol rezervlerine sahip Libya'da, yoksulluk önemli bir sorun olarak varlığını koruyor.

 

AA/19.02.2011

Yorum Gönder

Yorum göndermek için Oturum aç

Reklam

unicef

Trablus Hava Durumu

Bingazi Hava Durumu

Döviz Kuru

Twitter LibyaTR

Son Dakika

Yeni Forum Mesajları

Etiket Bulutu

Son Yorumlar

Toplist

toplist

toplist

biber hapı
Zirve100 Site ekle


site ekle tatil uçak bileti altin fiyatlari otobüs bileti

Toplist sitesi
Toplist sitesi