BAŞBAKAN ERDOĞAN’IN LİBYA ZİYARETi

Kategoriler: HABERLER Ekleyen: Anerka | Etiketler: ,

T.C. Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 23-25 kasım 2009 tarihlerinde beraberinde Dışişleri, Ulaştırma, Enerji ve Devlet Bakanları, milletvekilleri, ilgili kurum ve kuruluşlarımızın temsilcileri, yaklaşık 250 işadamı ve basın mensuplarından oluşan büyük bir heyetle Libya’yı ziyaret etmiştir.

Ziyaret sırasında iki ülke arasında 8 anlaşma imzalanmıştır. Söz konusu anlaşmalar aşağıda listelenmektedir:

- Vizelerin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına İlişkin Mutabakat Zaptı: İki ülke vatandaşlarının ikamet süresi her 180 günde 90 günü aşmayan turizm amaçlı ziyaretlerinde vizeden muaf olmaları hükme bağlanmıştır. Çalışma, araştırma, öğrenim, eğitim, aile birleşimi gibi amaçlarla seyahatlerde ise ilgili yasalar çerçevesinde amaca uygun vize alınması zorunluluğu devam etmektedir. Ülkeye girişlerde sorun olması halinde Konsolosluk Şubemize bilgi verilmesi uygun olacaktır (Konsolosluk Tel: 0 21 3601560-61, Muavin Konsolos Mustafa Dolay: 0 91 7238509, Büyükelçilik Görevlisi Mehmet Göv: 0 91 3254227)

- Dış Ticaret ve Müteahhitlik Hizmetlerine Yönelik Teminat Mektuplarına İlişkin Mutabakat Zaptı: Taraflar aşağıdaki hususlarda mutabakata varmıştır:

- Arap Türk Bankasının Türk bankacılık piyasasındaki rolünün güçlendirilmesi, Türkiye ve Libya arasında ticaret ve yatırımların arttırılmasına katkıda bulunması ve iki ülke arasında teminat mektupları ve akreditiflerin açılmasına öncelik verilmesi için, bu bankanın sermayesinin ortakların kararı ile 1 milyar dolara çıkarılması,

- Libya bankalarının, Arap-Türk Bankasının ve Türk kamu bankalarının verdikleri teminat mektuplarını doğrudan kabul etmeleri,

- Diğer bankalarca verilen teminat mektuplarının ise Arap-Türk Bankası veya Türk kamu bankalarınca garanti edilmesi durumunda Libya bankalarınca kabul edilmesi.

- Ulaştırma Alanında Mutabakat Zaptı: İki ülke havayolu şirketlerine Trablus-İstanbul seferlerini ilk etapta haftada 11’e, 2010 yaz döneminden itibaren ise haftada 14’e çıkarma imkanı tanımakta; ayrıca Trablus-İzmir feribot seferlerinin başlatılması için gerekli çalışmaların başlatılmasını öngörmektedir.

- Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması: Her iki ülkenin yatırımcılarının karşılıklı olarak teşvik edilmesi, her zaman adil ve hakkaniyete uygun bir muameleye tabi tutulması, tam korumadan yararlandırılması vb. unsurları içerir.

- Afrika’da Ortak Yatırımlara İlişkin Mutabakat Zaptı: Her iki ülkeden ilgili kurum ve kuruluşların katılımıyla geçtiğimiz Eylül ayında oluşumu tamamlanan Afrika’da Ortak Yatırım Çalışma Grubu’nun, gerekli mekanizmanın belirlenmesi ve uygulanması için  bir araya gelmesi kararlaştırılmıştır.

- Tarım Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı: Muhtelif alanlarda işbirliği yapılmasını ve bu işbirliğinin uygulanmasını izlemek ve değerlendirmek amacıyla bir Tarım Yürütme Komitesi’nin kurulmasını içermektedir. Anlaşma’da belirtilen işbirliği konuları aşağıda sunulmaktadır:

- Bitkisel üretim, tohumculuk ve bitki koruma

- Hayvancılık ve hayvan sağlığı

- Tarımsal gıda sanayi

- Araştırma, kırsal kalkınma ve yayım hizmetleri

- Modern sulama sistemleri ve tarımsal mekanizasyon

- Özel sektörler arasında ortak teşebbüslerin teşvik edilmesi

- Tarafların mutabakata vardığı ve ilgi alanlarına giren diğer konular

- Ortak Tarım Yatırımlarının Güçlendirilmesine İlişkin Mutabakat Zaptı: Her iki ülkede tarımsal yatırım projelerinin gerçekleştirilmesi ve bu amaçla uygun mekanizmaların saptanmasına yönelik olarak yakın gelecekte ilgili kuruluşların bir araya gelmesini öngörmektedir.

- T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı ile Libya Özelleştirme ve  Yatırım Genel Kurulu Arasında Mutabakat Zaptı: İki kuruluşun, kendi ülkelerindeki yatırım fırsat ve projelerinin tanımlanması hususunda işbirliği yapmalarını, bilgi ve deneyimlerin paylaşılmasını sağlamak amacıyla karşılıklı ziyaretlerde bulunmalarını ve seminer, kongre gibi çeşitli etkinlikler düzenlemelerini hükme bağlamaktadır.

Öte yandan, Libya ile ekonomik ve ticari ilişkilerimizin ahdi zemininin güçlendirilmesi bağlamında büyük önemi haiz olan ve Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi ve Serbest Ticaret Anlaşmalarının da 2010 yılının ilk yarısı içinde sonuçlandırılması hedefi üzerinde görüş birliği sağlanmıştır.

Ayrıca, ülkemizle Suriye ve Irak arasında olduğu gibi Libya ile de Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) oluşturulması hususu da görüşmelerde gündeme gelmiş ve bu konuda çalışmalara başlanmıştır. Her iki ülkenin Başbakanları ve icracı bakanlarının belirli aralıklarla bir araya gelmeleri şeklinde bir işleyiş öngören bu yapının kurulması ilişkilerimizin her alanda gelişmesine ivme kazandıracaktır.

Enerji konusunda da yararlı görüşmeler yapılmıştır. TPAO’nun mevcut petrol arama sahasının genişletilmesi ve yeni bir petrol arama sahası tahsis edilmesi taleplerimiz ile Libya’dan petrol ithalatımızın arttırılması konusu bu alanda işbirliğimizin önemli gündem maddelerini oluşturmuştur.

Netice itibariyle, 13 yıl aradan sonra Başbakan düzeyinde gerçekleşen bu ziyaretin son derece başarılı geçtiği, iki ülke ilişkileri bakımından yeni sayfa açarak işlere ivme kazandıracağı,  Libya’yla ilişkilerimizin geleceği açısından teminat mektubu, vize gibi engelleri kaldıran, diğer taraftan ticaret, yatırım, tarım, enerji ve ulaştırma alanlarında yeni girişim ve işbirliği mekanizmalarının hayata geçirilmesini öngören, karşılıklı dostluk, güven ilişkilerini daha da pekiştiren bir gelişme olduğu düşünülmektedir.

Kaynak: http://trablus.be.mfa.gov.tr/ShowInfoNotes.aspx?ID=747

Yorum Gönder

Yorum göndermek için Oturum aç

Reklam

unicef

Trablus Hava Durumu

Bingazi Hava Durumu

Döviz Kuru

Twitter LibyaTR

Son Dakika

Yeni Forum Mesajları

Etiket Bulutu

Son Yorumlar

Toplist

toplist

toplist

biber hapı
Zirve100 Site ekle


site ekle tatil uçak bileti altin fiyatlari otobüs bileti

Toplist sitesi
Toplist sitesi