22 ARAP ÜLKESİ İSTANBUL’DA İŞBİRLİĞİ İÇİN BULUŞACAK

Kategoriler: HABERLER Ekleyen: Anerka | Etiketler: , , , , , , , ,

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İslam dünyasına yaptığı 'birlik olalım' çağrısı karşılığını buldu. Türkiye, dış ticaret hacmi 1 trilyon, likidite zenginliği 2 trilyon doları geçen 22 Arap ülkesini İstanbul'da bir araya getirecek. 

İstanbul, çoğu petrol zengini 22 Arap ülkesini 15-16 Mart'ta yapılacak Türk-Arap Sanayi İşbirliği Konferansı'nda ağırlayacak. Toplantılarda AB'nin uyguladığı Schengen vizesinin bölge için uygulanması ve ekonomik işbirliklerinin arttırılması masaya yatırılacak. Konferansa 200 Arap ve 200 Türk olmak üzere toplam 400 iş adamının katılması beklenirken, yeni işbirlikleri için önemli imzalar atılacak. Türkiye ile Arap ülkeleri arasında ortak yatırım alanları arasında tarıma dayalı gıda sanayi, elektrik ve elektronik cihazlar, kimya ve petrokimya, bilişim, otomotiv ve hizmet sanayi bulunuyor. Başbakan Erdoğan'ın açılış konuşmasını yapacağı konferansta, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Arap Ligi Genel Sekreteri Amr Moussa, Katar Enerji ve Sanayi Bakan Yardımcısı Abdullah Bin Hamid Al-Atteyah da birer konuşma yapacak.

Konferansın ilk günü gündeminde doğrudan yabancı yatırımlar, mevzuat-vergilendirme, finansal erişim, ihracatı geliştirme, standardizasyon ve akreditasyon konuları ele alınırken, ikinci gün sektörel toplantılar düzenlenecek. Otomotiv, makine, Demir Çelik, Ar-Ge ve inovasyon, altyapı ve inşaat, gıda, tekstil, KOBİ'ler ve girişimcilik toplantı başlıkları olacak. 

İstanbul'da gerçekleştirilecek konferansın temelleri, 27 Mart 2010'da Libya'daki Arap Birliği zirvesinde atıldı. Başbakan Erdoğan'ın zirvedeki girişimleri sonucu ilk kez gerçekleştirilecek konferansın İstanbul'da yapılmasına karar verildi. Sanayi alanındaki işbirliklerini artırmayı amaçlayan konferans, önümüzdeki yıllarda Arap Birliği üyesi ülkelerin ev sahipliğinde yapılacak.

 

CHA/29.01.2011

Yorum Gönder

Yorum göndermek için Oturum aç

Reklam

unicef

Trablus Hava Durumu

Bingazi Hava Durumu

Döviz Kuru

Twitter LibyaTR

Son Dakika

Yeni Forum Mesajları

Etiket Bulutu

Son Yorumlar

Toplist

toplist

toplist

biber hapı
Zirve100 Site ekle


site ekle tatil uçak bileti altin fiyatlari otobüs bileti

Toplist sitesi
Toplist sitesi