ARAP ÜLKELERİ VE TÜRK CUMHURİYETLERİYLE İHRACAT KATLANDI, İTHALAT YERİNDE SAYDI

Kategoriler: HABERLER Ekleyen: Anerka | Etiketler: , , , ,

 

Türkiye'nin Arap ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleriyle yaptığı ticaretin her geçen yıl büyüdüğü, son 5 yılda ihracatın 2 katından daha fazla artarken, ithalatın ise aynı seviyede kaldığı bildirildi. 

Merkezi Mersin'de bulunan Türk Arap Ülkeleri İşadamları Derneği (TURAB) verilerinden derlenen bilgiye göre, 2006 yılında 85 milyar dolarlık ihracat yapan Türkiye, bunun 13 milyar dolarını Arap ülkeleri ve Türk Cumhuriyetlerinden karşıladı. Yine aynı ülkelerden 14 milyar dolarlık ithalat yapan Türkiye'de ticari ilişkiler, o yıl 27 milyar Dolar seviyelerinde oluştu. 

Ancak geçen süre içerisinde karşılıklı ikili ilişkilerin gelişmesiyle ticaret verilerinde hızlı bir tırmanış yakalandı. Öyle ki, 2009 yılında 34 milyar dolarlık ticaretin yapıldığı bu ülkelerden 24 milyar dolarlık ihracat, 10 milyar dolarlık da ithalat gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıl ise başarısını sürdüren Türkiye, 28 milyar doları ihracat olmak üzere toplam 42 milyar dolarlık ticaret gerçekleştirdi. 

2006 yılından bugüne kadar ihracatı 13 milyar dolardan 28 milyar dolara çıkaran Türkiye, ithalat rakamını ise 5 yıl önceki seviyede tutmayı başardı ve geçen yıl da söz konusu ülkelerden 14 milyar dolarlık ithalat yapıldı. Türk ve Arap ülkeleri içinde 2010 yılında en çok ihracatın gerçekleştirildiği ülke ise 6 milyar Dolar ile Irak oldu. 3 milyar Dolar ile Birleşik Arap Emirlikleri ikinci sırayı alırken, bu ülkeyi 2'şer milyar dolarla Mısır, Libya, Suudi Arabistan ve Suriye izliyor. 

- 35 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT HEDEFİ- 

TURAB Genel Başkanı Doğan Narin yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Arap ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri ile olan ilişkilerinin her geçen yıl geliştiğini belirterek, bunda hükümet yetkililerinin üst düzeyde yaptıkları karşılıklı ziyaretlerin olumlu bir etki yarattığını söyledi. 

Türkiye'nin söz konusu ülkelerde çok iyi bir imaja sahip olduğunu, bu sayede de önümüzdeki yıllarda ticaretin daha rahat bir şekilde gelişeceğine inandıklarını anlatan Narin, şöyle konuştu: 

'İlgi alanımızdaki bu ülkelerle tarihimizden gelen bir yakınlık söz konusu. Ama artık bu yakınlık, sempatiye dönüştü. Arap ülkelerine giden işadamlarımıza, sadece Türkiye'den gelmeleri nedeniyle bile özel bir ilgi gösteriliyor. Ayrıca ticari anlamdaki alt yapının artık oluşmasının yanı sıra bazı ülkelerle vizelerin kaldırılması da bizim için çok önemli bir avantaj yarattı.' 

Türkiye'nin toplam ticaretinde Arap ülkeleri ve Türk Cumhuriyetlerinin yüzde 15 seviyelerinde paya sahip olduğunu ve bu yıl paylarını daha da artırmak istediklerini belirten Narin, '2011 yılında ihracatımızı 35 milyar Dolar seviyelerine çıkarmak istiyoruz. Bu hedefimizi gerçekleştirmemiz hiç de zor değil. Çünkü artık tüm şartlar olgunlaşmış durumda' dedi. Geçmiş yıllara ait rakamlar incelendiğinde ülke için sevindirici bir tablonun ortaya çıktığını dile getiren Narin, şunları kaydetti: 

'Tüm ülkelerle yaptığımız ticaret göz önüne alındığında genellikle cari açık veriyoruz. Ancak bizim sorumluluk alanımızdaki ticarette ise durum değişiyor. Çünkü daha 5 yıl öncesine kadar cari açık verdiğimiz ülkelerde şimdi, ihracat ithalatı ikiye katlıyor. Yani 5 yılda ithalat yerinde saydı, ihracat ise katlandı. Bu Türkiye ekonomisi için sevindirici bir gelişme.'

AA/08.01.2011

Yorum Gönder

Yorum göndermek için Oturum aç

Reklam

unicef

Trablus Hava Durumu

Bingazi Hava Durumu

Döviz Kuru

Twitter LibyaTR

Son Dakika

Yeni Forum Mesajları

Etiket Bulutu

Son Yorumlar

Toplist

toplist

toplist

biber hapı
Zirve100 Site ekle


site ekle tatil uçak bileti altin fiyatlari otobüs bileti

Toplist sitesi
Toplist sitesi