“AMAÇ SİVİLLERİ KORUMAK DEĞİL”

Kategoriler: HABERLER Ekleyen: Anerka | Etiketler: , , , ,

Libya'ya hava operasyonun başındaki 3 ülke ABD, İngiltere ve Fransa'nın, askeri operasyonlarda NATO'nun kilit rol oynamasında anlaştıkları belirtildi.

 

ABD, Fransa ve İngiltere'nin NATO'nun Libya'daki uluslararası koalisyonun askeri operasyonlarının komutasında kilit rolü oynamasında anlaştığı bildirildi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, 3 ülkenin NATO'nun askeri operasyonun komutasında kilit rolü üstlenebileceği konusunda anlaşmaya vardığı belirtildi.

Sözcü Ben Rhodes, Başkan Barack Obama'nın İngiltere Başbakanı David Cameron ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile görüştüğünü belirterek, ''NATO'nun rolü konusunda anlaştılar. Şu andan itibaren NATO komuta yapısında kilit rol oynamalı'' ifadesini kullandı.

 

Öte yandan, Libya'ya yönelik hava operasyonunda Tomahawk seyir füzeleriyle yeni hedefler bombalandı.

ABD Afrika Komutanlığının bir yetkilisinin verdiği bilgiye göre, Libya'daki ''hava savunma hedeflerine ve diğer hedeflere'' toplam 20 Tomahawk füzesi fırlatıldı.

Yetkili, füzelerin ABD ve İngiliz denizaltı ve savaş gemilerinden fırlatıldığını kaydetti.

Bu arada başkent Trablus'ta havanın kararmasıyla birlikte yoğun bir uçaksavar ateşi başladı. Kentte sık sık patlama sesleri de duyuluyor. 

"AMAÇ SİVİLLERİ KORUMAK DEĞİL" 
Öte yandan Libya Dışişleri Bakan Yardımcısı Halid Kaim, Libya'ya operasyon düzenleyen Batılı koalisyon güçlerinin asıl amacının "sivilleri korumak değil, bu ülkedeki muhalif güçlere yardım etmek olduğunu" savundu.

Kaim Reuters'a yaptığı açıklamada, "karşı karşıya bulunduğumuz sorun, koalisyon güçlerinin meşru bir hükümete karşı savaşın tarafı olması" dedi.

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin başkent Trablus'taki karargahının bombalanmasının, Kaddafi'nin hedef alındığını, öldürülmek istendiğini gösterdiğini belirten Kaim, ateşkes çağrısında da bulundu.

Libya'nın istikrarı için ilgili tüm tarafların ateşkes ilan etmesini isteyen Kaim, Libya hükümetinin, ülkenin etkili aşiretlerinden, hükümetle isyancılar arasında diyalog sürecinin başlatılması için yardım etmelerini istediğini de kaydetti.

 

NTVMSNBC/23.03.2011

Yorum Gönder

Yorum göndermek için Oturum aç

Reklam

unicef

Trablus Hava Durumu

Bingazi Hava Durumu

Döviz Kuru

Twitter LibyaTR

Son Dakika

Yeni Forum Mesajları

Etiket Bulutu

Son Yorumlar

Toplist

toplist

toplist

biber hapı
Zirve100 Site ekle


site ekle tatil uçak bileti altin fiyatlari otobüs bileti

Toplist sitesi
Toplist sitesi