ABD, Kaddafi’den Özür Diledi

Kategoriler: ANA SAYFA, HABERLER Ekleyen: Anerka | Etiketler: , ,Libya lideri Kaddafi’nin İsviçre’ye karşı cihat çağrısı yapmasına ABD önce sert tepki gösterdi, sonra özür diledi.

HABERTURK’ ün 10.Mart.2010 tarikli haberine göre, ABD Dışişleri Bakanlığı, Libya lideri Muammer Kaddafi’nin İsviçre’ye cihat çağrısı yapmasının ardından gösterdiği tepki nedeniyle özür diledi. Libya özrü kabul etti.

Daha önce Kaddafi’nin açıklamalarını “anlamsız sözler” olarak nitelendiren Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philipp Crowley, sözlerinin hakaret amacı taşımadığını belirtti.Sözcü, “Sözlerimin ikili ilişkilerimizin gelişmesinin önüne engel çıkarması nedeniyle üzgünüm. Söylediklerim, Obama yönetiminin görüşlerini yansıtmıyor” dedi.

Kaddafi, İsviçre’de Kasım’da yapılan bir referandumda minare inşaatlarının yasaklanmasına tepki olarak geçen ay, bu ülkeye cihat çağrısı yapmıştı. Muammer Kaddafi, “Dünyanın neresinde olursa olsun, İsviçre’yle işbirliği yapan herhangi bir Müslüman dinden çıkmış sayılır; Muhammed’e, Allah’a ve Kuran’a karşı çıkmış sayılır” demişti. Birleşmiş Mileltler’in yanı sıra, ABD de bu açıklamaya tepki göstermişti.

Amerikan Dışişleri Sözcüsü’nün açıklamasının ardından iki ülke ilişkilerinde gerginlik yaşanmaya başladı. Libya Ulusal Petrol Kurumu, geçen hafta açıklamanın Amerikan petrol şirketlerine zarar verebileceği uyarısında bulundu.

Libya’nın Washington Büyükelçisi, Kaddafi’nin İsviçre’ye silahlı saldırıdan değil, ekonomik boykottan bahsettiğini söyledi. İsviçre ile Libya arasındaki gerginlik ise Kaddafi’nin oğlu Hannibal Kaddafi ile eşi Aline Skaf’ın bundan iki yıl önce gözaltına alınmalarıyla başlamıştı.

Ancak daha sonra bu suçlamalar geri alındı. Libya bu olayın ardından İsviçre’ye petrol sevkiyatını durdurdu, İsviçre bankalarından milyarlarca dolarını çekti. İsviçre vatandaşlarına vizeyi durduan Libya ayrıca bazı diplomatlarını da geri çağırdı.

İsviçre de geçen ay üst düzey 188 Libyalıyı kara listeye alarak, ülkeye girişlerine izin vermemeye başladı. Bu listede Muammer Kaddafi ile ailesinin de bulunduğu öne sürülüyor.

Yorum Gönder

Yorum göndermek için Oturum aç

Reklam

unicef

Trablus Hava Durumu

Bingazi Hava Durumu

Döviz Kuru

Twitter LibyaTR

Son Dakika

Yeni Forum Mesajları

Etiket Bulutu

Son Yorumlar

Toplist

toplist

toplist

biber hapı
Zirve100 Site ekle


site ekle tatil uçak bileti altin fiyatlari otobüs bileti

Toplist sitesi
Toplist sitesi