1 Bilene Sormalı – TARHUNA’DAN…

Kategoriler: KENTLER, KÖŞE YAZILARI Ekleyen: Bodhisattva | Etiketler: , ,

Tarhuna; Trablus’tan 80-90 kilometre kadar güneyde, denizden uzak olmasına karşın, her zaman Kayseri gibi denizin kendisine yakında ulaşacağını bekleyen sakin ve ilginç bir şehir. İnsanlari son derece sakin, sıcak kanlı, espri kaldıran ve neşeli. Bizim Karadeniz fıkraları gibi fıkraları ile meşhur.

 

Bir gün Türk mimar dostumuz, Tarhuna’da ev bakmaya çıkar. Hava sıcaktır ve ortalarda pek kimse yoktur. Arabası ile ağır ağır ilerlerken bir yandan da çevresine bakar. Sonunda üzerinde levha asılı bir  ev görür; arapça “SATILIK” yazmaktadır. Kiralık aradığından yoluna devam eder. Yaklaşık 3-4 kilometre sonra bir levhalı ev daha görür. Ne yazıyor dersiniz? “ BU DA!”. Eee tabi hava sıcak, fazla uzun yazmaya gerek yok.

 

Bu arada Tarhuna, içerlerde olmasına karşın suyu ile de ünlü;  sanıyorum içme suyu şişeleme fabrikaları ile bu suyu değerlendiriyorlar.

 

Tarhuna‘ya gidip meşhur kuskus yemeğini yememek olmaz. Kuskus bizim kuskus gibi değil; daha çok bulgur büyüklüğünde ve çok çesitleri var. Tavuklusu, koyun etlisi, deve etlisi en çok yapılanları. Ben ahtapotlu kuskusu çok tuttum; ancak deniz olmadığından Tarhuna’da yok ve genelde Zwara’lılar yapar. Bir günde nasip olursa Zwara’dan bahsederiz.

 

Bezin dediğimiz milli yemekten de bahsetmeden geçemeyeceğim. Bezin el ile yenilen bir yemek. Hemen yüzünüzü asmayın, yemekten önce özellikle eller çok iyi yıkanıp temizlenir. Bezin, tepsinin ortasında özel hazırlanmış bir hamur ve çevresinde bol salçalı ve yağlı et parçaları olan bir yemek. Özelliği sıcak yenilmesi. Şöyle orta üç parmağınızla, hamur kütlesinden bir miktar alırsınız, sonra çevresindeki o salçalı, yağlı sosu güzelce yedirir, iyice karıştığına emin olduğunuzda ağzınıza atarsınız; bir yandan da eti parçalayıp aynı şekilde yersiniz. Başta zor gelse de alıştıkça oldukça eğlenceli ve bir o kadar da lezzetli. Kolestrol, kalp, şişmanlık derdi olanlar hem kuskusu hem de bezini azar azar yiyebilir. Ben denedim bir şey olmuyor. Sanırım tıp henüz kuskus ve bezine erişememiş !….

 

Bu da bir başka Türk vatandaş fıkrası. Doğru olabilir, bana geldiği gibi iletiyorum:

“Tarhuna’da bir Türk motor ustasını düğün yemeğine davet ederler. Haliyle adamcağızın elleri devamlı motor yağına bulaşmış olduğundan, alelacele giyinip davete gider. Bir de bakarki yemekte Bezin var. Methini duymuştur ama hiç yememiştir. Onu şaşkın gören yanındaki arkadaşı nasıl yiyeceğini tarif eder. Neyse, yemek yenmiştir, arkadaşı motor ustasına sorar “Yemek nasildi?” diye; usta parmakları ile son bir lokma daha hazırlar ve ağzına atar: “ ONU BUNU BİLMEM AMA İLK KEZ ELLERİMİ BÖYLE TEMİZLEME İMKANI BULDUM ….” 

Bence biraz abartmışlar ama şaka bir yana denemenizi tavsiye ederim. Nerede mi? Bezin yapan restaurant pek azdır, daha çok perşembeleri düğün davetlerini kollayacaksınız ….

 

Tarhuna‘yı görmediyseniz eksikliktir. Belki tarihi yerleri fazla yok ama doğal yerleşimi ve hala korunabilen yerel mimarisi ile Kuzey Afrika mimarisi ile ilgili fikir verebilir. İnsanları sıcak kanlıdır ve sizi misafir etmekten zevk duyarlar. Hele bir yemek davetine gidin, tabiri caizse patlayana kadar yemeden bırakmazlar. Bazı Tarhunalı dostlarım çok çalışmaktan şikayet ederler (hepsi degil). Yalnız aşağıdaki fıkra değil yaşanmış bir olay:

 Bundan birkaç sene önce Tarhunalı bir dostum

“ Yarın Trablus’a ineceğim gelince ararım. “ demişti.

Dediği gibi ertesi gün öğlen 13:30 gibi aradı ve dedi ki:

“ Trablus’a geldim de bugün çok yoruldum başka bir gün görüşelim. Bende:

“ Ne yaptın bu kadar yorulacak?“ dedim.

” Sorma; sabah 08:30 da Tarhuna’dan yola çıktım, yolda güzel bir kafeterya var; bir nargile molası verdim, sonra tekrar yola koyuldum. Trablus’a vardım ve her zaman geldiğim kafeteryada bir nargile içiyorum. Acayip yoruldum.“

 

Gördünüz ya dostlar bazen nargile ve araba kullanmak insanı yoruyor.  Burada bizi gülümsettiren olaylar yaşamak da bizi rahatlatıyor. Aynı dostlarla bir araya geldiğimizde yaşadıklarımızı tekrar anlatıp birlikte gülüyoruz.

 

Yaşamınızda hep sizi gülümseten şeyler yaşayın, tekrar görüşmek üzere…

 

Özkan Uluyazı

Mimar

 

 

Özkan Uluyazı'nın önceki yazısı "1 Bilene Sormalı – BURAYA ALIŞMAK"ı okumak için alttaki linke tıklayabilirsiniz.

http://www.libyatr.com/1-bilene-sormali-1.htm

1 Yorum “1 Bilene Sormalı – TARHUNA’DAN…”

  • Dışarıda yediğimiz şeyler zaten çok hijyenik değilken, bir de düğünlerde cümbür cemaat aynı tabaktan elle yemek bana biraz fazla gelebilir ama yine de anlatınca insanın deneyesi geliyor.

Yorum Gönder

Yorum göndermek için Oturum aç

Reklam

unicef

Trablus Hava Durumu

Bingazi Hava Durumu

Döviz Kuru

Twitter LibyaTR

Son Dakika

Yeni Forum Mesajları

Etiket Bulutu

Son Yorumlar

Toplist

toplist

toplist

biber hapı
Zirve100 Site ekle


site ekle tatil uçak bileti altin fiyatlari otobüs bileti

Toplist sitesi
Toplist sitesi