1 Bilene Sormalı – BURAYA ALIŞMAK

Kategoriler: KÖŞE YAZILARI Ekleyen: Bodhisattva | Etiketler:

Sevgili LibyaTR‘ciler ;

 

Size elimden geldiğince bu köşeden ara ara tecrübelerimi ve yaşadıklarımı yazacağım. 1980 sonu ilk kez bir Türk firması ile buraya geldiğimde çiçeği burnunda bir mimardım; yeni evliydim ve burası bana çok sıkıcı gelmişti.

1982‘de askerlik görevimi yapmak için dönene kadar resmen gün ve saat saymıştım . Sonra 1990‘da tekrar buraya döndüm ve burası bana çok tanıdık geldi. O dönem ayrılmıştım belki bununda etkisi vardı . Ama yok birçok şey bize yabancı değildi ve burada bir evlilik yaptım ve yaşamımı buraya endeksledim. Sonra bugüne dek buradayım. Bu arada Türkiye’ye yaptığım turistik ziyaretlerde de buraya dönmek için çok sabırsızlandım.

 

Buraya alışmak hem kolay hem de zor. Kolay; eğer sizi buraya bağlayan bir şeyler varsa; yani eş – aile gibi; yada iş – güç gibi. Zor; eğer burayı zor ve sıkıntılı yönleri ile görürseniz. "Alışıp da ne yapacağım işimi bitirince giderim." derseniz o size bir yönde kolaylık sağlar ama gene de burada yaşarken buranın güzel ve çekici yönlerini öne çıkarmanızı öneririm. Biz gurbetçi Türkler; biliyorum ki dünyanın neresine gidersek gidelim; kendimizi oralara bağlayacak şeyler mutlaka buluruz.

 

Önce burada yaşarken seçkin dostlar edinebilirsiniz ama her zaman mesafeli ve dost ziyaretleri ile sınırlı tutmalısınız bu dostlukları. Şu an Libya çok çekici bir pazar ama her çekici şeyin olduğu gibi bazı negatif noktalarına rastlamanız kaçınılmaz. Bunları ileride yazı

Comments are closed.

Reklam

unicef

Trablus Hava Durumu

Bingazi Hava Durumu

Döviz Kuru

Twitter LibyaTR

Son Dakika

Yeni Forum Mesajları

Etiket Bulutu

Son Yorumlar

Toplist

toplist

toplist

biber hapı
Zirve100 Site ekle


site ekle tatil uçak bileti altin fiyatlari otobüs bileti

Toplist sitesi
Toplist sitesi